Szukaj

Korzystanie z usług opiekuńczych przy opiece nad seniorem

Korzystanie z usług opiekuńczych przy opiece nad seniorem

Na całym świecie zaobserwowano dość niepokojący trend – społeczeństwo się starzeje. Coraz więcej osób starszych wymaga stałej i profesjonalnej opieki. Rozwój medycyny pozwala żyć coraz dłużej, jednak jakość życia nie zawsze jest do przyjęcia. Duża część seniorów to osoby niesamodzielne, którym potrzebna jest pomoc. Jednak najbliższa rodzina nie zawsze jest w stanie taką opiekę zapewnić. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z opieki domowej, ponieważ można w ten sposób zapewnić osobie starszej ciągłą opiekę oraz bezpieczeństwo. Jest to dużo lepsze rozwiązanie niż oddawanie osoby starszej do domu opieki.

Rola opiekuna

Opiekun wykonuje wszystkie usługi paramedyczne, pomaga w codziennym funkcjonowaniu oraz zapewnia – tak ważne dla seniora – towarzystwo. Opiekowanie się osobą starszą bardzo często wymaga pewnych specjalnych umiejętności, których najbliżsi mogą nie posiadać. Druga ważna kwestia to po prostu brak czasu, zwłaszcza jeśli senior potrzebuje dużo opieki i uwagi. Wszyscy pracują, mają dzieci i inne zobowiązania. Skierowanie swojego czasu oraz większości uwagi na osobę starszą często jest niemożliwe.

Opieka domowa wykonuje wszystkie najpotrzebniejsze i najważniejsze czynności związane z opieką nad seniorem. Podawanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza, zapewnienie towarzystwa, czytanie książek lub gazet, wsparcie psychiczne to tylko niektóre z zadań. Opieka domowa pracuje w różnych godzinach (wszystko zależy od indywidualnych potrzeb) i wykonuje różne czynności, które także zależą od stanu zdrowia osoby starszej oraz wymagań seniora. Zdarza się, że jeśli rodzina tego wymaga i jest zawarte w umowie, to opiekun może także podawać posiłki oraz sprzątać mieszkanie.

Senior pod dobrą opieką

Zapewnienie domowej opieki to naprawdę dobry pomysł. Osoby, które podejmują się takiej pracy, wiedzą, z czym się ona wiąże i są wykształcone w tym kierunku. Bardzo często opiekunami zostają emerytowane pielęgniarki, które mają doświadczenie w pracy z osobami niesamodzielnymi lub seniorami. Osoby te dobrze wiedzą, jak wykonywać pewne czynności oraz wiedzą, jak fachowo i profesjonalnie zająć się schorowaną osobą. Opiekunowie osób starszych często podkreślają, że ważny jest dla nich kontakt z drugim człowiekiem. Jest to praca trudna, ale przynosi dużą satysfakcję.

Osoba starsza, w podeszłym wieku najlepiej czuje się w domowym zaciszu. Jest spokojna i nie martwi się o każdy kolejny dzień. Opieka domowa więc jest nie tylko dużym wyręczeniem i odciążeniem dla rodziny, ale także najlepszym rozwiązaniem dla seniora.