Szukaj

Olej arganowy – bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych i naturalny kosmetyk

Olej arganowy – bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych i naturalny kosmetyk

Olej arganowy cieszy się szczególną popularnością w kuchni i kosmetyce. Ze względu na swoje liczne prozdrowotne właściwości jest cenionym dodatkiem do diety i może korzystnie wpływać na stan organizmu w przypadku wielu chorób. Jak działa olej arganowy i jak można go wykorzystać?

Olej arganowy pozyskuje się z nasion drzewa arganowego, które rośnie w Maroko, dlatego też często określany jest jako ,,płynne złoto Maroka”. Drzewo arganowe dorasta do 10 metrów wysokości, jednak jego system korzeniowy może osiągnąć aż 30 metrów długości. Roślina ta jest długowieczna, spotyka się okazy mające ok. 200 lat. Co ciekawe, drzewo owocuje dopiero w wieku ok. 50 lat, wtedy to można pozyskać słynny olej z nasion owoców arganowych. Ze względu na bardzo twarde drewno, roślinę tą nazywa się arganią żelazną.

Nazwa oleju arganowego wywodzi się z samej barwy jaką ma olejek arganowy, a ze względu na dobroczynne wartości dla zdrowia olej uznawany jest za źródło młodości. W przemyśle występują dwa rodzaje oleju arganowego – przeznaczony do spożycia oraz do użytku zewnętrznego.

Właściwości oleju arganowego

Olej arganowy jest niezwykle bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz związków o działaniu antyoksydacyjnym. Zawiera m.in.:

  • Kwasy jednonienasycone, np. kwas oleinowy (omega-9) – regulują gospodarkę lipidów obniżając poziom ,,złego” cholesterolu LDL i podnosząc poziom ,,dobrego” HDL, co zapobiega rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego. Ponadto zmniejszają ryzyko rozwoju kamicy żółciowej oraz choroby wrzodowej.
  • Kwasy wielonienasycone, np. omega-3, omega-6 – wpływają korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu. Ponadto wykazują działanie przeciwzapalne, szczególnie korzystne dla osób chorujących np. na cukrzycę, reumatyzm, chorobę Parkinsona, Alzheimera, stwardnienie rozsiane.
  • związki fenolowe, np. kwas kawowy, oleuropein. kwas wanilinowy, tyrosol, pirokatechina, rezorcyna;
  • witamina E;
  • karotenoidy;
  • sterole roślinne.

 

Olej arganowy – naturalny kosmetyk

Olej arganowy jest niezwykle cennym składnikiem kosmetyków poprawiających stan skóry, włosów i paznokci.

Domowymi sposobami można w prosty sposób przyrządzić maseczkę do twarzy z olejkiem arganowym. Wystarczy połączyć 4 łyżki jogurtu greckiego, 1 łyżeczkę soku z cytryny, 1 łyżeczkę miodu i 3-4 krople oleju arganowego. Szybką maseczkę pozostawiamy na twarzy przez 10 minut i spłukujemy wodą.

Olejek arganowy możemy wykorzystać również do pielęgnacji zniszczonych paznokci. Wystarczy wsmarować kilka kropli w płytkę paznokci i skórki, a po 10-15 minutach umyć dłonie. W przypadku paznokci z przebarwieniami sprawdzi się połączenie oleju arganowego z sokiem z cytryny.

Do pielęgnacji włosów wystarczy wcieranie kilku kropli w wilgotne włosy lub dodanie odrobiny oleju do szamponu. Olejek arganowy nawilża włosy i zmniejsza łupież. Wskazane jest stosowanie tego preparatu szczególnie w przypadku suchych i łamliwych włosów.

Kilka kropli olejku arganowego można wcierać również w skórę twarzy i ciała. Uzyskamy działanie nawilżające, redukujące zmarszczki, kojące oraz zmniejszające widoczność przebarwień.