Szukaj

Oliwa z oliwek – dlaczego warto jej używać?

Oliwa z oliwek - dlaczego warto jej używać

Oliwa z oliwek jest jedną z głównych składowych diety śródziemnomorskiej. Największe ilości tego produktu wytwarzane są w Hiszpanii, Grecji i we Włoszech. Ze względu na sposób otrzymywania oliwy z oliwek wyróżniamy oliwę z oliwek pierwszego tłoczenia, rafinowaną oliwę z oliwek, mieszaninę dwóch wcześniejszych produktów oraz oliwę otrzymaną z wytłoków oliwek. Owoc oliwki skrywa w swoim wnętrzu 15-25% oliwy.
Oliwa z oliwek pierwszego tłoczenia jest bogata w kwas oleinowy, czyli jednonienasycony kwas tłuszczowy (MUFA). Kwasy tłuszczowe tego rodzaju zmniejszają prawdopodobieństwo rozwoju miażdżycy i choroby wieńcowej. Wykazano, że osoby stosujące dietę śródziemnomorską są lepiej chronione przed utlenianiem frakcji LDL cholesterolu (tzw. złego cholesterolu), co pomaga zapobiegać tworzeniu się blaszek miażdżycowych w świetle naczyń krwionośnych.
Oliwa z oliwek zawiera również kwasy tłuszczowe wielonienasycone (PUFA), które nie są wytwarzane przez organizm i muszą być dostarczane z pożywieniem. Wśród tych kwasów wyróżniamy kwas linolowy z grupy omega 6 oraz kwas linolenowy z grupy omega 3.        Jakie jest działanie kwasu linolowego?
– hamowanie rozwoju nowotworów, stymulowanie apoptozy (zaprogramowanej śmierci) komórek nowotworowych
– zapobieganie utlenianiu się cholesterolu będącego podstawowym elementem składowym blaszki miażdżycowej
– ograniczenie odkładania się tkanki tłuszczowej poprzez hamowanie działania enzymu – lipazy lipoproteinowej (enzym ten przyczynia się do syntezy tkanki tłuszczowej)
Wpływ kwasu linolenowego na organizm:
– obniżenie ryzyka rozwoju stanów zapalnych i ochrona przed przewlekłymi chorobami np. zapaleniem stawów
– poprawa wrażliwości tkanek na insulinę
– wzrost odporności na stres, wzmocnienie koncentracji
Kwas linolenowy jest prekursorem pozostałych kwasów tłuszczowy z grupy omega 3: kwasu eikozapentaenowego (EPA) i kwasu dokozaheksaenowego (DHA). Kwasy te szybko ulegają procesowi utleniania pod wpływem światła, powietrza oraz wysokiej temperatury, więc oliwa z oliwek musi być przechowywana w temperaturze pokojowej bez dostępu światła i powietrza.
W miąższu oliwek znajdują się substancje fenolowe, takie jak polifenole. Oliwa z oliwek pierwszego tłoczenia zawiera 500 mg/l polifenoli posiadających właściwości przeciwutleniające. Potencjał antyoksydacyjny wspomnianych związków polega na hamowaniu powstawania bądź zdolności do wymiatania wolnych rodników z organizmu oraz zwiększeniu aktywności enzymów neutralizujących szkodliwe substancje. Oliwa z oliwek pierwszego tłoczenia zawiera więcej antyoksydantów niż oliwa z oliwek rafinowana, więc chroni w większym stopniu frakcję cholesterolu LDL przed przemianą w miażdżycorodny związek zwany oxLDL.
W oliwie z oliwek obecny jest też skwalen oraz β-sitosterol. Związki te mają działanie przeciwnowotworowe, polegające na intensyfikowaniu procesu samozniszczenia komórek nowotworowych.