Seniorzy, pomimo upływu lat i postępowania różnych chorób, powinni przez jak najdłuższy czas uczestniczyć w różnych zajęciach. Pomimo podeszłego wieku i dolegliwości starsi mogą poruszać się o własnych siłach i wykonywać wiele czynności. Warto więc angażować osoby starsze w lekkie prace domowe, które sprawią, że będą czuły się potrzebne i pomocne. Nie należy zapominać o umiarkowanej aktywności fizycznej, która wpływa na polepszenie komfortu życia.
Jeśli tylko czas pozwala na to opiekunowi, warto wybierać się na spacery na świeżym powietrzu. Jeśli zdrowie seniora to umożliwia, warto wybrać się czasem za miasto lub krótki urlop. Osoba starsza po aktywnym dniu jest nie tylko o wiele bardziej spokojna, ale także zmęczona, dzięki czemu szybciej zasypia, a sen ten jest dużo bardziej efektywny. To chwila, kiedy osoba opiekująca się seniorem może mieć czas dla siebie.
Dobre towarzystwo
Dużym źródłem radości dla chorego jest także życie towarzyskie. Wizyty znajomych lub sąsiadów, branie udziału w rodzinnych uroczystościach czy zapraszanie gości do siebie sprawiają, że senior jest bardziej ożywiony, radosny i pewny siebie. Nie zawsze musi brać czynny udział w rozmowie, niekiedy wystarczy, że będzie się przysłuchiwać. Wraz z biegiem czasu i rozwojem chorób, z którymi zmagają się osoby starsze, chęć na towarzystwo i rozmowę maleje, warto jednak jak najdłużej utrzymywać seniora w codziennym życiu i kontaktach towarzyskich.
Małe przyjemności
Dużą radość przynosi seniorom słuchanie radia, oglądanie telewizji lub czytanie gazet. Muzyka działa kojąco i uspokajająco, a dzięki gazetom lub TV osoby w podeszłym wieku są na bieżąco ze wszystkimi informacjami. Nie należy zapominać także o praktykach religijnych, zwłaszcza kiedy osoba starsza jest wierząca. Jeśli senior nie jest w stanie sam odmawiać pacierza, można czytać mu Biblię i modlić się razem z nim. Osoby, które są sprawne i funkcjonują normalnie, można zabierać na najważniejsze nabożeństwa i msze święte. To będzie naprawdę ważne przeżycie. W czasie wolnym można oglądać albumy ze zdjęciami. Mówienie i opowiadanie o przeszłości ćwiczy pamięć chorego i przywołuje miłe wspomnienia. Takie zajęcie to miłe oderwanie od codzienności.