Szukaj

Orzechy włoskie – zdrowie nie tylko dla mózgu

Orzechy włoskie – zdrowie nie tylko dla mózgu

Po usunięciu twardej skorupki kształtem przypominają fałdy ludzkiego mózgu – wielu uważa, że właśnie dlatego działają wzmacniająco na ten narząd. Wykazują wiele zdrowotnych właściwości, przy czym są bardzo smaczne zarówno jedzone jako przekąska oraz jako dodatek do innych potraw. Mowa oczywiście o orzechach włoskich pełnych wartości odżywczych. Jak działają orzechy i dlaczego warto je wprowadzić do diety seniora?

Czy orzechy włoskie naprawdę działają korzystnie na mózg?

Orzechy włoskie zawierają magnez, który jest niezbędny do zachowania prawidłowej pracy układu nerwowego. Spożywanie orzechów rzeczywiście usprawnia pamięć i koncentrację, a także spowalnia proces starzenia się komórek mózgowych. Ponadto orzechy włoskie zawierają witaminy z grupy B, które pomagają przy problemach ze snem, pozytywnie wyciszają organizm i wspomagają umysł w sytuacjach stresujących.

Orzechy włoskie są źródłem kwasów omega-3 i pełnowartościowego białka – samo zdrowie dla prawidłowego funkcjonowania mózgu.

Ponadto zawartość tych składników sprawia, że orzechy włoskie są alternatywą dla mięsa i ryb. Jeśli senior ma problemy z apetytem i ciężko nakłonić go do zjedzenia porcji mięsa, warto sięgnąć po kilka orzechów dziennie.

Pozostałe właściwości orzechów włoskich

Orzechy, a dokładniej zawarte w nich kwasy tłuszczowe i aminokwas L-arginina pomagają w obniżeniu poziomu cholesterolu LDL. Działanie to wynika także z zawartości koenzymu Q10. Ponadto kwasy tłuszczowe, których w orzechach jest ponad 50%, działają rozszerzająco na naczynia krwionośne, a przez zmniejszenie lepkości krwi zapobiegają powstawaniu zakrzepów. Po orzechy powinny sięgać osoby borykające się z chorobami serca lub stosujące profilaktykę zapobiegającą chorobom takim jak miażdżyca, arytmia, cukrzyca typu 2.

Kolejnym wartościowym składnikiem orzechów włoskich jest kwas elagowy – silny antyoksydant chroniący DNA i komórki przed niekontrolowanymi mutacjami. Ponadto może zmniejszać ryzyko osteoporozy. Zawartość witaminy E i kwasów fenolowych wzmacnia działanie przeciwutleniające orzechów.

Orzechy włoskie zawierają m.in. garbniki, witaminę C oraz cynk. Zawartość tych związków sprawia, że orzechy wykazują działanie przeciwbakteryjne i ściągające, co znajduje zastosowanie w kosmetyce.
Wywar z liści orzecha włoskiego może być stosowany do moczenia stóp z nadmierną potliwością, a nawet w przypadku grzybicy.