Szukaj

Prawidłowe stosowanie leków ocznych

Prawidłowe stosowanie leków ocznych

Jak każdy lek, również preparaty do oczu wymagają odpowiedniego użycia. Krople, maści, czy żele oczne produkowane są w warunkach sterylnych, a zachowanie ich działania leczniczego wymaga specjalnego postępowania w trakcie podawania. Jak stosować leki oczne, by leczyły, a nie przysparzały dodatkowych infekcji?

Znaczenie sterylności leków ocznych

Słowo sterylne, czyli jałowe, a dokładniej wolne od wszelkich drobnoustrojów (wirusów, bakterii, grzybów, pierwotniaków) jest szczególnie przypisywane lekom okulistycznym. Nie można do leczenia oczu stosować jakichkolwiek innych preparatów, poza przeznaczonymi do tego celu. Leki oczne są nie tylko jałowe, ale także konserwowane, mają odpowiednie pH, nie zawierają zanieczyszczeń nierozpuszczalnych, najczęściej są izotoniczne (o ciśnieniu osmotycznym takim samym jak łzy). Spełnienie wszystkich tych wymogów zapewnia maksimum komfortu i bezpieczeństwa dla delikatnych gałek ocznych, bardzo podatnych na najdrobniejsze uszkodzenia mogące zaburzyć prawidłowe widzenie.

Jak stosować leki oczne?

Pierwszą zasadą przy stosowaniu kropli ocznych jest przestrzeganie terminu ważności. Co więcej, należy pamiętać, że równie ważny jest termin przydatności po pierwszym otwarciu. A dokładniej, termin ważności dotyczy leków fabrycznie zapakowanych. Natomiast pierwsze otwarcie skłania do wzięcia pod uwagę daty przydatności, która najczęściej wynosi 10-30 dni.

Kolejną ważną kwestią jest sposób przechowywania leków ocznych. Choć mogłoby się wydawać, że jest to sprawa oczywista i przez wszystkich dobrze znana, w rzeczywistości nie każdy przestrzega zaleceń na ulotce producenta, biorąc je za błahe i nieistotne. Tak naprawdę, nieprawidłowe przechowywanie leków ocznych może skutkować osłabieniem ich działania.

Aplikacja leków ocznych – podstawowe zasady

Podstawą w podawaniu kropli ocznych jest odpowiednie odmierzenie dawki. W żadnym wypadku nie należy przekraczać dawkowania. Błędem jest twierdzenie, że mała kropla nie zadziała i podawanie dodatkowej. Nadmiar środka leczniczego nie zwiększy jego działania, a jedynie wywoła podrażnienia i inne skutki uboczne. Ponadto w worku spojówkowym nie ma miejsca na więcej niż jedną kroplę – podawanie jednocześnie więcej niż jednej kropli spowoduje wypłynięcie leku z oka. Należy zawsze przestrzegać zaleceń lekarza, bądź dawkowania umieszczonego na ulotce – w przypadku leków bez recepty.

Kolejną kwestią jest higiena, czyli bardzo dokładne mycie dłoni przez osobę aplikującą leki do oczu. Drobnoustroje obecne na ciele mogą być niegroźne, jednak po kontakcie z delikatną gałką oczną mogą się namnożyć i doprowadzić do uciążliwej infekcji, która nie tylko uniemożliwi leczenie, ale także przysporzy dodatkowych problemów zdrowotnych.

Jak podawać krople do oczu?

Krople oczne podaje się do worka spojówkowego, czyli dolnej powieki oka, skąd przenikają do pozostałych części oka. Senior powinien ułożyć głowę do tyłu, a osoba aplikująca krople musi lekko odchylić dolną powiekę.

Krople należy podawać na środku powieki lub jej zewnętrznej części. Podawanie w środkowym kąciku oka (przy nosie) może spowodować, że krople zostaną usunięte przez nos i nie zadziałają. W trakcie zakraplania należy skierować wzrok ku górze, co zapobiegnie mruganiu. Nie można podawać kropli bezpośrednio na rogówkę, czyli widoczną część gałki ocznej.

Po podaniu kropli do worka spojówkowego należy na chwilę zamknąć oko. Błędem jest myśl, że trzeba mrugać, żeby rozprowadzić kroplę. Mruganie powoduje wydzielanie łez i może wypłukać lek, a tym samym uniemożliwić mu działanie.

Jak stosować maść oczną?

Maści i żele oczne stosuje się podobnie jak krople, jednak zamiast jednej kropli podajemy ok. jednego centymetra maści. Po wyciśnięciu maści do dolnej powieki szybko przekręcamy tubkę, co pozwoli na oderwanie preparatu od pojemniczka bez dotykania oka. Aby maść mogła się rozprowadzić zamykamy oko i poruszamy gałką w górę i dół oraz w prawo i lewo.

Stosowanie kilku leków ocznych jednocześnie

Jeśli istnieje konieczność jednoczesnego stosowania kilku leków ocznych, należy pamiętać o zachowaniu przynajmniej 15 minut odstępu. Stosując różne postacie preparatów, w pierwszej kolejności podajemy krople, na końcu maści. Jeśli musimy aplikować zarówno krople lecznicze (np., z antybiotykiem) oraz nawilżające, najpierw podajemy te pierwsze, na końcu krople nawilżające, oczywiście w odstępie czasowym.