Szukaj

Osłabione nadnercza – jak rozpoznać objawy?

Osłabione nadnercza – jak rozpoznać objawy

Stres i niezdrowy tryb życia wpływają na cały organizm, w tym na nadnercza, z czego często nie zdajemy sobie sprawy. Gruczoły te wydzielają niezbędne hormony, warunkują m.in. zachowanie dobrego samopoczucia i zdrowego snu. Ponadto u osób starszych nadnercza przejmują funkcje innych narządów, co dodatkowo je obciąża. Objawy wskazujące na osłabienie nadnerczy mogą być odczuwane już przy ograniczeniu ich funkcji o kilka procent. Sprawdź, jakie symptomy mogą zwiastować, że nadnercza są wyczerpane.

 

Czym są nadnercza i jakie pełnią funkcje?

Nadnercza to gruczoły wewnętrzne zlokalizowane nad nerkami. Odpowiadają one za produkcję i wydzielanie do krwioobiegu licznych hormonów, głównie adrenaliny, noradrenaliny, kortyzolu i aldosteronu. Prawidłowo funkcjonujące nadnercza są niezbędne do zachowania równowagi hormonalnej. Co więcej, w momencie, gdy jajniki przestają produkować żeńskie hormony (estrogen i progesteron), ich funkcje przejmują nadnercza, dlatego są bardzo ważne szczególnie u kobiet starszych. 

 

Co to jest wyczerpanie nadnerczy?

To dzięki nadnerczom możemy zdrowo spać, mieć dobre samopoczucie i energię życiową. W wyniku wielu nieprawidłowości może dochodzić do rozwoju chorób nadnerczy. Niemniej jednak już niewielkie osłabienie funkcji nadnerczy może wywołać szereg objawów ogólnoustrojowych.

Jeśli nadnercza nie zapewniają całkowitego zapotrzebowania na hormony, ale wciąż produkują ich powyżej 90%, wówczas mowa o osłabieniu nadnerczy. Wyczerpanie nadnerczy nie jest jednostką chorobową, ale spadek kondycji tych gruczołów odzwierciedla się w stanie zdrowia.

Za przyczyny osłabienia nadnerczy uznaje się przede wszystkim:

  •   stres, zarówno przewlekły, jak spowodowany przykrym zdarzeniem;
  •   niedostateczna ilość snu;
  •   niedostateczna aktywność fizyczna, siedzący tryb życia;
  •   niezdrowa dieta, uboga w składniki odżywcze, wysokoprzetworzona.  

 

Wyczerpane nadnercza – objawy

Nadnercza warunkują zachowanie optymalnej równowagi hormonalnej. Już niewielkie odstępstwa od normy mogą być widoczne w postaci pogorszenia stanu zdrowia.

Osłabione nadnercza wpływają przede wszystkim na stan emocjonalny. Osoby z tym problemem mogą łatwo się denerwować, a nawet mieć skłonności do lęków i depresji. Jeśli jesteś apatyczny, miewasz wahania nastroju, być może przyczyną jest wyczerpanie tych gruczołów.

Kolejnym objawem, który może sygnalizować osłabienie nadnerczy jest chroniczne zmęczenie. Osłabienie może trwać przez cały dzień, pomimo przespanej nocy. Zdarza się również, że siły witalne wzrastają wieczorem. Jest to spowodowane zaburzeniami wydzielania kortyzolu, który osiąga różne stężenie w zależności od pory dnia. Jeśli więc budzisz się niewyspany, w ciągu dnia odczuwasz permanentne zmęczenie, a wieczorem napływ siły, być może przyczyną jest wyczerpanie nadnerczy.

Do objawów osłabionej kondycji nadnerczy zalicza się także zachcianki jedzeniowe. Możesz mieć większą ochotę na słone przekąski i częściej doprawiać potrawy solą. Zdarza się również większe łaknienie na cukier i napoje kofeinowe.

Wyczerpane nadnercza i towarzyszące temu stanowi zaburzenia gospodarki hormonalnej wpływają także na odporność. Przez osłabiony układ immunologiczny możesz być podatny na infekcje, często się przeziębiać i wolniej wracać do zdrowia.

Ponadto, do niespecyficznych objawów osłabienia nadnerczy zalicza się m.in.:

  •   pojawienie się nowych alergii,    
  •   wypadanie włosów,
  •   uczucie sztywności mięśni,
  •   przybieranie na wadze,
  •  zawroty głowy.