Po 72 latach od wybuchu Powstania Warszawskiego żyją z nami już tylko nieliczni, ostatni powstańcy warszawscy.
Są to dzisiaj ludzie w sędziwym wieku, a gdy brali udział w Powstaniu byli bardzo młodymi ludźmi lub nawet wręcz dziećmi.
Ich bohaterstwo nie ma sobie równych a jednak nie potrafimy go docenić w dzisiejszych czasach.
Jest ich niewiele ponad trzy tysiące i naturalnie ta liczba zmniejsza się z roku na roku w zastraszającym tempie.
Zostali oczywiście uhonorowani specjalnymi przywilejami. Posiadają pierwszeństwa do usług medycznych, zniżki lub zwolnienia z różnego typu opłat, ale niestety większość z nich nie może nawet osobiście z tego korzystać. Ich stan zdrowia skazuje ich na pobyt w domu.
Ostatni powstańcy warszawscy wymagają domowej opieki i pomocy opiekunów.
Niezbędna jest dla nich również pomoc świadczona w miejscu zamieszkania przez lekarzy specjalistów, pielęgniarki czy rehabilitantów.
Seniorzy, którzy tak dzielnie brali udział w Warszawskim Powstaniu w 1944 roku dzisiaj potrzebują i zasługują na godne warunki życia.
Organizacje takie jak Polski Czerwony Krzyż czy Warszawskie Towarzystwo Lekarskie starają się umożliwić sędziwym powstańcom pomoc.
Organizują w miejscach ich zamieszkania:
- pomoc sióstr PCK,
- opiekunów osób starszych, niepełnosprawnych i chorych,
- wolontariuszy,
- lekarzy specjalistów,
- rehabilitantów.
Związek Powstańców Warszawskich szacuje, że około 100 do 200 osób spośród żyjących jeszcze powstańców wymaga opieki domowej. Ilość ta zwiększa się w zasadzie już nawet z miesiąca na miesiąc.
PCK zachęca do zgłaszania się wolontariuszy, którzy zechcieliby pomóc w opiece nad powstańcami oraz organizuje zbiórki pieniędzy na zapewnienie pomocy dla sędziwych bohaterów.
To zjawisko niezwykle smutne i niedopuszczalne wręcz, że ci, którzy heroicznie bronili naszej stolicy 72 lata temu dzisiaj pozostają sami, zamknięci w czterech ścianach swoich mieszkań, często bez żadnej pomocy i środków do życia.
Pięknym gestem są paczki dla powstańców. Seniorzy otrzymują je przy okazji świąt od uczniów warszawskich szkół i środowisk powstańczych. Jednak trzeba pamiętać, że takie paczki przydałyby się tym osobom znacznie częściej, a ileż żywności jest wyrzucanej w naszych domach, bo jest jej po prostu za dużo.
Organizowane są zbiórki żywności dla potrzebujących w centrach handlowych, może więc warto byłoby pomyśleć o zbiórkach żywności i środków czystości dla naszych ostatnich powstańców?
Oprócz wsparcia ich zdrowia i sytuacji materialnej konieczne jest coś równie ważnego a może nawet ważniejszego – wsparcie psychiczne. Obecność kogoś z kim mogą porozmawiać, komu mogą przekazać swoje bezcenne wspomnienia.
Każda z tych osób jest skarbnicą wyjątkowej wiedzy, każda z nich w indywidualny sposób doświadczała tragizmu Powstania Warszawskiego, dlatego to co jest w ich pamięci jest takie ważne i nie można dopuścić, by razem z nimi odeszło.
Warto byśmy pamiętali o naszym wielkim skarbie narodowym jakim są powstańcy warszawscy częściej niż tylko przy okazji obchodów rocznicowych Powstania Warszawskiego.