Ostatni powstańcy warszawscy

Ostatni powstańcy warszawscy

Po 72 latach od wybuchu Powstania Warszawskiego żyją z nami już tylko nieliczni, ostatni powstańcy warszawscy.

Są to dzisiaj ludzie w sędziwym wieku, a gdy brali udział w Powstaniu byli bardzo młodymi ludźmi lub nawet wręcz dziećmi.

Ich bohaterstwo nie ma sobie równych a jednak nie potrafimy go docenić w dzisiejszych czasach.

Jest ich niewiele ponad  trzy tysiące i naturalnie ta liczba zmniejsza się z roku na roku w zastraszającym tempie.

Zostali oczywiście uhonorowani specjalnymi przywilejami. Posiadają pierwszeństwa do usług medycznych, zniżki lub zwolnienia z różnego typu opłat, ale niestety większość z nich nie może nawet osobiście z tego korzystać. Ich stan zdrowia skazuje ich na pobyt w domu.

Ostatni powstańcy warszawscy wymagają domowej opieki i pomocy opiekunów.

Niezbędna jest dla nich również pomoc świadczona w miejscu zamieszkania przez lekarzy specjalistów, pielęgniarki czy rehabilitantów.

Seniorzy, którzy tak dzielnie brali udział w Warszawskim Powstaniu w 1944 roku dzisiaj potrzebują i zasługują na godne warunki życia.

Organizacje takie jak Polski Czerwony Krzyż czy Warszawskie Towarzystwo Lekarskie starają się umożliwić sędziwym powstańcom pomoc.

Organizują w miejscach ich zamieszkania:

  •         pomoc sióstr PCK,
  •         opiekunów osób starszych, niepełnosprawnych i chorych,
  •         wolontariuszy,
  •         lekarzy specjalistów,
  •         rehabilitantów.

Związek Powstańców Warszawskich szacuje, że około 100 do 200 osób spośród żyjących jeszcze powstańców wymaga opieki domowej. Ilość ta zwiększa się w zasadzie już nawet z miesiąca na miesiąc.

PCK zachęca do zgłaszania się wolontariuszy, którzy zechcieliby pomóc w opiece nad powstańcami oraz organizuje zbiórki pieniędzy na zapewnienie pomocy dla sędziwych bohaterów.

To zjawisko niezwykle smutne i niedopuszczalne wręcz, że ci, którzy heroicznie bronili naszej stolicy 72 lata temu dzisiaj pozostają sami, zamknięci w czterech ścianach swoich mieszkań, często bez żadnej pomocy i środków do życia.

Pięknym gestem są paczki dla powstańców. Seniorzy otrzymują je przy okazji świąt od uczniów warszawskich szkół i środowisk powstańczych. Jednak trzeba pamiętać, że takie paczki przydałyby się tym osobom znacznie częściej, a ileż żywności jest wyrzucanej w naszych domach, bo jest jej po prostu za dużo.

Organizowane są zbiórki żywności dla potrzebujących w centrach handlowych, może więc warto byłoby pomyśleć o zbiórkach żywności i środków czystości dla naszych ostatnich powstańców?

Oprócz wsparcia ich zdrowia i sytuacji materialnej konieczne jest coś równie ważnego a może nawet ważniejszego – wsparcie psychiczne. Obecność kogoś z kim mogą porozmawiać, komu mogą przekazać swoje bezcenne wspomnienia.

Każda z tych osób jest skarbnicą wyjątkowej wiedzy, każda z nich w indywidualny sposób doświadczała tragizmu Powstania Warszawskiego, dlatego to co jest w ich pamięci jest takie ważne i nie można dopuścić, by razem z nimi odeszło.

Warto byśmy pamiętali o naszym wielkim skarbie narodowym jakim są powstańcy warszawscy częściej niż tylko przy okazji obchodów rocznicowych Powstania Warszawskiego.

 « (Poprzedni artykuł)2 komentarze to Ostatni powstańcy warszawscy

  1. Chciałbym pomóc tym bohaterom przyjsc do nich wysluchac ich zadac pytania pomoc przy codziennym zyciu kupic pare niezbednych rzeczy tylko nie wiem gdzie sie zgłosić. Ktoś pomoże da jakiś namiar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *