Szukaj

Osteomalacja – poznaj przyczyny i objawy ,,miękkich kości”!

Osteomalacja – poznaj przyczyny i objawy ,,miękkich kości”!

Osteomalacja jest chorobą metaboliczną kości, która rozwija się u osób dorosłych. Za przyczyny tego schorzenia uznaje się niedobory witaminy D i jej metabolitów. Choroby nie należy lekceważyć, ponieważ wywołuje przykre objawy i prowadzi do kalectwa. Dowiedz się więcej na temat osteomalacji!

 

Czym jest osteomalacja?

Osteomalacja to choroba metaboliczna kości. Oznacza to, że w jej przebiegu dochodzi do niedostatecznego wysycenia kości minerałami, głównie wapniem. W konsekwencji kości stają ,,rozmiękczone”, mniej oporne na ucisk i wszelkie urazy.

Wraz z rozwojem schorzenia osoba chora staje się podatna na złamania, podobnie jak w przypadku osteoporozy. Osteomalacja występuje tylko u osób dorosłych. Co więcej, częstotliwość występowania tego schorzenia wzrasta wraz z wiekiem. Szacuje się, że co trzeci senior po 80. roku życia choruje na osteomalację. W przypadku dzieci odpowiednikiem tego schorzenia jest krzywica.

 

Osteomalacja – przyczyny niedoborów mineralnych

Przyczyną osteomalacji jest niedobór witaminy D, a także jej metabolitów. Długotrwałe niedobory witaminy D powodują zmniejszenie wchłaniania wapnia, co z kolei zaburza również wchłanianie fosforanów.

Witamina D dostarczana jest do organizmu wraz z dietą, a także wytwarzana z udziałem promieni słonecznych. Do jej niedoborów może więc dochodzić u osób, które stronią od przebywania na świeżym powietrzu, także obłożnie chorych i zmuszonych do długotrwałego pozostawania w pomieszczeniu. Niezbilansowana uboga dieta także zwiększa ryzyko niedoborów witaminowych. Ponadto ryzyko rozwoju osteomalacji zwiększają czynniki, takie jak:

  • choroby wątroby,
  • schorzenia nerek,
  • zespół złego wchłaniania,
  • zespół paraneoplastyczny (paranowotworowy),
  • przyjmowanie niektórych leków.

 

Jakie są objawy osteomalacji?

Pierwszym objawem osteomalacji najczęściej jest uogólniony ból kości, zwykle wielu, rzadko jednej. Dolegliwościom bólowym towarzysz tkliwość kości przy dotyku ciała. Niska gęstość kości zwykle występuje z jednoczesnym osłabieniem mięśni, przez co szybciej dochodzi do uczucia zmęczenia po aktywności fizycznej.

Osłabiona siła mięśniowa powoduje, że osoba chora z czasem ma trudności podczas wykonywania prostych czynności, takich jak chodzenie, czy wstawanie z łóżka. Słabe mięśnie kończyn dolnych są przyczyną kołyszącego chodu, określanego jako ,,kaczy”.

Osteomalacja rozwija się stopniowo. Wraz z upływem czasu kości stają się podatne na złamania i nie są w stanie utrzymać ciężaru ciała. Pojawiają się deformację kośćca, skrzywienia kręgosłupa i klatki piersiowej, co określa się jako ,,klatka piersiowa kurza”. Może dochodzić do nienaturalnego wygięcia nóg w kształcie litery O oraz tzw. szpotawości bioder.

Osteomalacja bezwzględnie wymaga leczenia, które najczęściej polega na uzupełnianiu poziomu witaminy D. Brak odpowiedniego postępowania prowadzi do kalectwa, dlatego należy udać się do lekarza po zaobserwowaniu jakichkolwiek objawów.