Szukaj

Ostre kryształki wywołujące silny ból – podagra

Ostre kryształki wywołujące silny ból - podagra

Podagra, czyli dna moczanowa jest chorobą metaboliczną, która dotyczy przede wszystkim osób po 40. roku życia, a jej częstotliwość wzrasta wraz z wiekiem. Jakie są objawy podagry i zalecenia w trakcie choroby? Czym grozi brak leczenia i jak uchronić seniora od całkowitej utraty sprawności ruchowej chorego stawu?

Co to jest podagra?

Podagra polega na odkładaniu nadmiaru kwasu moczowego w organizmie, a dokładniej w tkankach i stawach słabo ukrwionych, najczęściej w stawie dużego palucha (duży palec stopy). Zbyt wysokie stężenie kwasu moczowego powstaje w wyniku nadprodukcji organizmu lub zaburzonego wydalania przez nerki.

Najczęstsze przyczyny gromadzenia się kwasu moczowego w organizmie:

• nieodpowiednia dieta z dużą zawartością czerwonego mięsa oraz używek, głównie alkoholu. Tłuszcz i białka zawierają związki o nazwie puryny, które po rozpadzie dają kwas moczowy.
• brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, a tym samym spowolniony metabolizm, który sprzyja odkładaniu się kwasu moczowego.

Czynniki, które przyczyniają się do zwiększania produkcji kwasu moczowego lub zaburzają jego wydalanie z organizmu to m.in.:

• predyspozycje genetyczne;
• choroby szpiku kostnego (białaczka),
• choroby skóry, np. łuszczyca;
• cukrzyca typu 2;
• nadwaga, otyłość brzuszna;
• długotrwałe stosowanie niektórych leków, np. moczopędnych stosowanych przy nadciśnieniu, czy leków z grupy salicylanów;
• lewodopa stosowana w chorobie Parkinsona;
• choroby nerek.

Dna moczanowa – objawy

W wyniku nadmiaru kwasu moczowego (hyperurykemi) dochodzi do odkładania kryształów moczanu sodu, a przy dalszym etapie do tworzenia się tzw. guzków dnawych (guzków artretycznych). Pojawiające się kryształki przypominają ostre igły i wywołują dolegliwości bólowe w postaci napadów, które stopniowo stają się coraz dłuższe i częstsze. Nagły ból nasila się i często jest ciężki do wytrzymania. Ponadto można zaobserwować zaczerwienienie, opuchliznę i rozgrzanie w obrębie chorego miejsca zmienionego zapalnie. Niekiedy senior może czuć się jak w trakcie przeziębienia łącznie z gorączką i dreszczami.

Leczenie podagry

Leczenie dny moczanowej polega na doraźnym łagodzeniu objawów oraz przyjmowaniu środków zapobiegających pojawianiu się choroby. Sama podagra niestety jest chorobą nieuleczalną, co oznacza, że senior po postawieniu diagnozy będzie zmuszony do częstego przyjmowania leków i wprowadzenia odpowiednich kroków zmniejszających groźne skutki choroby.
W przypadku bólu stosuje się odpowiednie środki zalecane przez lekarza (np. leki sterydowe). Profilaktycznie, aby zmniejszyć dolegliwości związane z kolejnymi napadami podaje się preparaty obniżające poziom kwasu moczowego i leki o działaniu przeciwzapalnym.

Podagra, a zmiana stylu życia

Senior z dną moczanową powinien wykluczyć z codziennej diety produkty z wysoką zawartością tłuszczu i białka, czyli zawierające puryny, np. podroby i rośliny strączkowe. Przeciwwskazany jest alkohol oraz kawa. Należy dbać o odpowiednią temperaturę otoczenia, unikać wychłodzenia. Należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.

Ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała, chory z nadwagą powinien więc racjonalnie obniżyć wagę, z zachowaniem wartościowej diety. Obniżenie masy ciała musi następować stopniowo, ponieważ szybkie odchudzanie może zwiększyć stężenie kwasu moczowego. Warto zwiększyć ilość wody wypijanej codziennie (przynajmniej szklanka co godzinę), co zwiększy wydalanie kwasu moczowego wraz z moczem.

Brak zmiany złych nawyków żywieniowych może przyczynić się do powstania powikłań w postaci zniekształceń i zesztywnień stawów, kamicy moczanowej, nadciśnienia. Guzki dnawe mogą gromadzić się w stawach, a także w uchu. Niekiedy przebijają skórę i przyczyniają się do powstawania zakażeń.