Szukaj

Paradontoza – jak poradzić sobie z wypadaniem zębów?

Paradontoza – jak poradzić sobie z wypadaniem zębów

Paradontoza, inaczej określana jako przyzębica, w największym stopniu dotyka osób starszych. Zdarza się, że poprzez zaniedbania i choroby chorują na nią także młodsi. Paradontoza to podstępna choroba, która przez pierwszy okres nie daje o sobie znać. Nieleczona prowadzi do wypadania zębów, które nie są chore i które nie bolą. Nieprawdą jest, że walka z paradontozą jest bezskuteczna. Jeśli więc zaobserwowaliście u seniora problem z zębami lub dziąsłami, należy niezwłocznie udać się do dentysty w celu zdiagnozowania przyczyny i zapobiegania lub – jeśli jest za późno – leczenia choroby.

Najczęstsze przyczyny

Paradontoza rozwija się powoli i bardzo długo może nie dawać o sobie znać. Co powoduje jej powstanie? Długotrwały stan zapalny dziąseł, który wywołany jest przez drobnoustroje chorobotwórcze. Jeśli resztki pokarmu nie są idealnie usuwane wraz z bakteriami, zaczyna tworzyć się kamień nazębny. Zaniedbanie tego procesu, czyli usuwanie kamienia nazębnego, skutkuje tym, że osadza się on coraz bliżej korzenia i zaczyna przedostawać się pod tkankę miękką, co drażni dziąsła. Zaczyna wtedy występować obrzęk i ból. Z biegiem czasu kamień coraz bardziej naciska na tkankę miękką dziąsła, która  zaczyna się obkurczać i cofać przed nim. Jeśli w porę proces ten nie zostanie zdiagnozowany i opanowany, wówczas tkanki, które mocują zęby w kości, zaczynają ulegać zniszczeniu i odsłaniają się szyjki zębowe. Wówczas zęby są osadzone bardzo luźno i najczęściej zaczynają wypadać.

Niepokojące objawy

Czym charakteryzuje się paradontoza i co powinno wzbudzić niepokój? Główny jej objaw to zaczerwienione, obrzmiałe i bolące dziąsła. To pierwszy sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Oprócz tego paradontoza objawia się: krwawieniem dziąseł, które występuje przy szczotkowaniu zębów, nadwrażliwością zębów na ciepłe oraz zimne napoje i jedzenie. Przy paradontozie często występuje także nieświeży oddech, nawet przy zachowaniu odpowiedniej higieny. Objaw najbardziej charakterystyczny to chwiejność zdrowych zębów, a później ich wypadanie. Kiedy paradontoza jest na etapie wypadania zębów, wówczas w wielu przypadkach zostaje tylko leczenie chirurgiczne.