Zwierzak dla seniora – czy to dobry pomysł?

Zwierzak dla seniora – czy to dobry pomysł

Zwierzęta mają bardzo dobry wpływ na samopoczucie i zdrowie człowieka. Zwierzę to jednak istota żywa, która potrzebuje zaopiekowania i uwagi. Posiadanie swojego pupila to codzienny obowiązek nakarmienia, napojenia i wyprowadzania. Do tego trzeba także pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny zwierzaka, zwłaszcza kiedy przebywa w domu. Od wieków wiadomo, że zwierzęta są najlepszymi przyjaciółmi ludzi – kot, pies, rybka, papuga. Chodzi o oswajanie, opiekowanie się zwierzęciem, z którym w końcu senior zaprzyjaźnia. Czy podarowanie zwierzaka osobie starszej to dobry pomysł? Tak, o ile senior jest sprawny i sam potrafi poradzić sobie z codziennymi czynnościami.

Wiele zwierząt wykorzystywanych jest do rehabilitacji: hipoterapia (konie), kynoterapia (psy), felinoterapia (koty). Dużą popularność zdobyła także delfinoterapia. Takie zajęcia prowadzone są także dla osób w podeszłym wieku. Obniżają poziom stresu, poprawiają nastrój, walczą z uczuciem samotności, a także regulują ciśnienie krwi.

Pupil w domu

Co z czworonożnym pupilem w  domu? Osoby, które przeszły na emeryturę i są samotne lub małżeństwa z dorosłymi dziećmi decydują się na kupno lub adopcję kota lub psa. Decyzja jest poprzedzona obawami, czy nie będzie to zbyt duże obciążenie i obowiązek dla osób starszych. Seniorzy, którzy decydują się na zwierzaka zyskują nowego przyjaciela, ale także zajęcie, które na emeryturze, gdy czasu wolnego jest znacznie więcej niż do tej pory, jest bardzo ważne. Jeśli pies lub kot jest za dużym obciążeniem, można zasugerować seniorowi, że dobrym rozwiązaniem jest kupno rybek lub papugi. Można kupić także minikrólika. Dobrym rozwiązaniem jest małe akwarium. Rybki trzeba karmić, a wodę w akwarium wymieniać i czyścić, jednak nie jest to tak dużym obciążeniem jak np. posiadanie psa.

Kwestia posiadania zwierząt przez osoby starsze jest dość trudna. Zdrowie wraz z wiekiem nie jest już tak dobre, organizm jest słabszy. Choroby mogą częściej atakować i wraz z upływem czasu jest coraz mniej siły. Dlatego ważne jest, aby decyzja ta była przemyślana i rozsądna. Osoby w wieku 60+, cieszące się dobrym zdrowiem i sprawnością, mogą zdecydować się na psa lub kota. Seniorzy, którzy czują się samotni, a nie mają zbyt dobrego zdrowia, mogą zdecydować się na rybki.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.