Szukaj

Parę słów o Wielkanocy

Parę słów o Wielkanocy

Za chwilę zasiądziemy do stołu z bliskimi, by podzielić się jajkiem, ale może najpierw parę słów o Wielkanocy.

Wielkanoc to najważniejsze święto w chrześcijańskim kalendarzu, priorytetowe od pierwszych dni istnienia Kościoła.

W Niedzielę Wielkanocną świętujemy zmartwychwstanie Chrystusa po ukrzyżowaniu. Oznacza to koniec Wielkiego Tygodnia, koniec Wielkiego Postu i ostatni dzień Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielkanocna niedziela), jak również początek wielkanocnego roku liturgicznego.

By móc świadomie uczestniczyć w nadchodzących świętach warto przeczytać parę słów o Wielkanocy

Zmartwychwstanie to triumf dobra nad złem, grzechem, śmiercią i ciałem fizycznym.

Wielkanoc jest „świętem ruchomym” i nie ma stałej daty, jednak zawsze obchodzone jest w niedzielę.

Wielkanoc  świętuje się w pierwszą niedzielę po paschalnej pełni Księżyca lub tuż po równonocy wiosennej .

Dla wyjaśnienia, za dzień równonocy uważany jest 21 marca (stała data początku wiosny, ustanowiona przez Kościół), choć nie zawsze jest to właśnie ten dzień. Paschalna pełnia Księżyca każdorazowo przypada na 14 dzień miesiąca księżycowego, jednak starożytne  obliczenia były wykonywane w oparciu o cykl 325 dniowy, dlatego termin faktycznej  pełni księżyca może się różnić od bieżącej o dzień lub dwa.

Wielkanoc zawsze przypada w niedzielę między 22 marca a 25 kwietnia.

Niektóre kościoły chrześcijańskie, takie jak na przykład Prawosławny, przestrzegają kalendarza juliańskiego, zarówno dla ruchomych świąt lub dla wszystkich obrzędów religijnych. W takim  przypadku Wielkanoc może mieć miejsce pomiędzy 4 kwietnia i 8 maja.

Przy okazji obchodów Świąt Wielkanocnych często słyszymy o nazwie Złota liczba, która jest używana w obliczeniach prowadzonych dla ustalania daty Wielkanocy. Jest to liczba 19-letniego cyklu  Księżyca. Do danego roku należy dodać 1 i wynik podzielić przez 19; to co otrzymamy, to właśnie Złota liczba.

Symbole ludowe związane z obchodami Wielkanocy to:

  •         Jaja, tradycyjnie zakazane podczas Wielkiego Postu, symbolizujące nowe życie.
  •         Wielkanocny Zajączek, który jest egipskim symbolem płodności.

 

Pochodzenie słowa „Wielkanoc” jest niejasne. Nazwa ta może pochodzić od anglosaskiej bogini Eostre, której święto obchodzono każdej wiosny, w tym samym czasie co aktualnie Wielkanoc. Może ono również pochodzić od słów oznaczających „rośnie”, „świt” lub „Wschód”.

Wielkanoc to święto rodzinne, nie wszyscy jednak mają to szczęście, że mogą zasiąść przy wielkanocnym stole ze swoimi bliskimi. Pamiętajmy o osobach samotnych, w podeszłym wieku i o tych, które z jakiś powodów nie mogą wspólnie z nami świętować.

Zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych 🙂