PIMS-TS to nowa jednostka chorobowa, którą można zdiagnozować u dzieci w następstwie zakażenia koronawirusem. Co dokładnie kryje się pod powyższym skrótem? Jest to wieloukładowy zespół zapalny, którego pierwszym symptomem mogą być uporczywe bóle brzucha wskazujące na rozwijające się ostre zapalanie wyrostka robaczkowego. Do objawów dołącza wysoka gorączka, która nie spada po podaniu leków przeciwgorączkowych, drgawki, bóle głowy, zapalenie spojówek oraz zmiany skórne o charakterze rumienia na dłoniach i nogach. Inne symptomy to tzw. język truskawkowy (tzn. intensywnie czerwony) oraz pogrubienie węzłów chłonnych po jednej stronie. Czasami choroba ma bardzo poważny przebieg, gdyż doprowadza do spadku ciśnienia tętniczego krwi oraz obniżenia siły skurczu mięśnia sercowego. Zespół pocovidowy może wystąpić 2-4 tygodnie (czasem nawet 8 tygodni) po zakażeniu koronawirusem, dlatego ważne jest obserwowanie stanu zdrowia dziecka, by nie dopuścić do wykształcenia się ogólnoustrojowego zapalenia. Niestety PIMS dotyka też dzieci, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy, a w takich przypadkach ciężko powiązać istniejący stan chorobowy z wpływem wirusa SARS-CoV-2 na organizm. Zdarzają się też sytuacje, gdy matka bądź ojciec przeszli zakażenie bezobjawowo i nie zdają sobie sprawy, iż dziecko także przebyło infekcję. Doniesienia o zespole pocovidowym sprawiły, że rodzice baczniej przyglądają się nietypowym symptomom u swoich pociech. Na tę chwilę badacze nie potrafią odpowiedzieć, dlaczego u niektórych dzieci rozwija się nadmierny proces zapalny.
Leczenie
PIMS wymusza konieczność hospitalizacji młodych pacjentów, ponieważ ich stan zdrowia może ulegać pogorszeniu z godziny na godzinę. Należy na bieżąco nadzorować pracę układu sercowo-naczyniowego, moczowego, nerwowego oraz narządu wzroku. Istotne są pomiary parametrów krzepnięcia krwi. Nadmierna reakcja układu odpornościowego musi być jak najszybciej zatrzymana, by uniknąć zniszczenia poszczególnych narządów.
Jeśli dziecko nie zostanie poddane leczeniu z uwagi na łagodny przebieg PIMS może okazać się, że po upływie 10-20 lat pojawią się u pacjenta problemy kardiologiczne, a także powikłania pod postacią rozwoju tętniaka np. w mózgu, w brzuchu.