Peloidoterapia (peloterapia) to jedna z metod leczenia uzdrowiskowego, która opiera się na wykorzystaniu właściwości peloidów stosowanych w fizjoterapii. Do najpopularniejszych surowców stosowanych w uzdrowiskach należy borowina i przygotowywana z niej pasta borowinowa. Kiedy okłady i kąpiele z jej użyciem mogą okazać się pomocne, a kiedy lepiej zrezygnować z tej formy leczenia?
Czym są peloidy?
Peloidy to słowo pochodzące z języka greckiego, gdzie pelos oznacza błoto. Są to utwory geologiczne, do których dodaje się wodę i wykorzystuje w lecznictwie uzdrowiskowym. Do peloidów zalicza się surowce naturalne oraz sztuczne. Wśród najpopularniejszych peloidów występujących w naturze wymienia się peloidy torfowe, czyli borowiny. Są to torfy wysokie, przejściowe, niskie oraz muły borowinowe. W Polsce znajduje się kilkanaście źródeł borowiny zatwierdzonych przez Ministerstwo Zdrowia, wykorzystywanych w lecznictwie w formie okładów i kąpieli. Do pozostałych peloidów należą osady źródlane i osady wód zmineralizowanych.
Właściwości borowiny
Borowiny pozyskiwane są z podmokłych terenów leśnych, gdzie w wyniku zachodzących procesów chemicznych i mikrobiologicznych tworzy się ciemnobrązowa masa o charakterystycznym ziemistym zapachu. Jest ona wykorzystywana w peloidoterapii ze względu na wysoką zawartość składników organicznych i mineralnych.
Ponadto, borowiny cechują się niskim przewodnictwem ciepła i brakiem prądów konwenkcyjnych. Surowiec ten ma również wysoką pojemność cieplną, dlatego zastosowany w formie okładów pozwala na zgromadzenie ciepłej warstwy na powierzchni skóry, co prowadzi do rozgrzania tkanek.
Efektem zabiegów borowinowych jest m.in. rozluźnienie tkanek, poprawa ukrwienia i zwiększenie eliminacji szkodliwych związków. Poszerzenie porów wspomaga także działanie stosowanych preparatów miejscowych, które łatwiej wnikają w skórę.
Peloidoterapia – wskazania
Zabiegi z borowiną wykonuje się w kilku seriach zależnych od rodzaju dolegliwości, z jaką się borykamy. Najczęściej są to metody stosowane w sanatoriach i uzdrowiskach, ale plastry i okłady borowinowe mogą być stosowane także w warunkach domowych.
Peloidoterapia znajduje zastosowanie w przypadku dolegliwości, takich jak np.:
- bóle mięśni i stawów;
- wzmożone napięcie mięśniowe;
- nerwobóle, np. rwa kulszowa;
- zmiany zwyrodnieniowe;
- stany pourazowe;
- choroby układu pokarmowego, np. wrzody, zapalenie jelit;
- schorzenia kobiecych narządów rozrodczych, np. nadżerki;
- osłabiona kondycja skóry i włosów.
Przeciwwskazania do peloidoterapii
Peloidoterapia to metoda oparta na wykorzystaniu dobroczynnych właściwości czerpanych z natury, jednak nie każdy może skorzystać z takiej formy leczenia. Okłady i kąpiele borowinowe nie powinny być stosowane m.in. w przypadkach, takich jak:
- cukrzyca;
- osłabienie organizmu;
- otwarte rany;
- skłonność do krwawień i choroby krwi;
- schorzenia układu sercowo-naczyniowego, np. choroby serca, miażdżyca, zakrzepowe zapalenie żył, niewydolność krążenia, niskie ciśnienie tętnicze;
- gruźlica;
- choroby nerek.