Składniki na farsz:
- 500g kiszonej kapusty
- cebula
- marchewka
- 200g pieczarek
- sól i pieprz do smaku
Składniki na ciasto pierogowe:
- 300g mąki pszennej lub orkiszowej jasnej
- 125ml wrzącej wody
- 1 jajko
- 20g masła
- szczypta soli
Przygotowanie farszu:
Kapustę płuczemy na sitku, następnie zalewamy wodą (tak, aby woda przykryła kapustę) i gotujemy na małym ogniu do momentu, aż kapusta zmięknie. Zwykle zajmuje to około 40 minut.
Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę.
Pieczarki myjemy, osuszamy i ścieramy na tarce w plasterki.
Marchew obieramy i ścieramy na tarce o drobnych oczkach.
Rozgrzewamy patelnię z dodatkiem 2 łyżek oleju i smażmy cebulę aby się zeszkliła. Następnie cebulę przekładamy na talerz, dodajemy kolejną łyżkę oleju i dodajemy starte pieczarki. Smażymy kilka minut mieszając. Następnie dodajemy startą marchewkę i smażymy kilka minut. W międzyczasie przyprawiamy solą i pieprzem.
Następnie dokładamy zeszkloną cebulę, chwilę podsmażamy i dodajemy ugotowaną kapustę.
Całość smażymy jeszcze kilka minut i odstawiamy.
Tak przygotowane nadzienie siekamy na desce, rozdrobniony farsz będzie łatwiej nakładać.
Przygotowanie ciasta:
Do miski przesypujemy mąkę, dodajemy sól.
W rondelku podgrzewamy wodę, doprowadzamy do wrzenia, odstawiamy i dodajemy masło. Mieszamy aby się rozpuściło i dodajemy stopniowo do mąki, cały czas mieszając łyżką.
Następnie dodajemy jajko i całość zagniatamy tak, aby otrzymać gładkie ciasto.
Blat podsypujemy mąką i ciasto wałkujemy dość cienko, na grubość około 2-3mm.
Szklanką wykrawamy kółka, trzymając w dłoniach nakładamy łyżeczkę farszu i zgrabnie składamy na pół zlepiając przy tym brzegi. Gotowe pierogi układamy na podsypanej mąką stolnicy lub desce.
W dużym garnku zagotowujemy wodę. Do gotującej się wody wrzucamy kolejno partie pierogów. Gotujemy na średnim ogniu, gdy pierogi wypłyną gotujemy jeszcze 2-3 minuty. Następnie wyciągamy łyżką cedzakową na talerz.
Podajemy polane masłem.
Mrożenie pierogów
Jeśli chcemy zamrozić pierogi, wystarczy je tylko zblanszować wkładając do gotującej wody na 30 sekund, następnie przełożyć na talerz wysmarowany olejem (tak, aby się ze sobą nie stykały). Kiedy przestygną można przełożyć do płaskiego plastikowego pudełka i zamrozić. Możemy też najpierw ułożyć partię na tacce, włożyć do zamrażarki na dwie godziny i po tym czasie zamrożone pierogi przełożyć do woreczków strunowych i z powrotem do zamrażarki.
Smacznego!