Plastry przeciwbólowe to inny sposób na leczenie bólu, inny niż tradycyjne tabletki czy kapsułki, które bierzemy do ust. Lek z plastrów dostaje się do naszego ciała przez skórę, dlatego też mamy małe ryzyko, że poczujemy jakieś nieprzyjemne objawy po ich użyciu. Plastry przeciwbólowe są mniej obciążające dla naszego ciała niż tabletki. Nie musimy też pić dużo wody, jak to bywa w przypadku tabletek.
Innym plusem plastrów jest to, że działają one bez przerwy przez dłuższy czas, dzięki czemu ból jest ciągle pod kontrolą.
Plastry mogą też być źródłem problemów. Zdarza się, że podrażniają skórę tam, gdzie je przykleimy. Może się też zdarzyć, że nasza skóra źle zareaguje na składniki wchodzące w skład plastrów. Szczególnie osoby, które mają wrażliwą skórę, np. problemy skórne jak atopowe zapalenie skóry, czy są alergikami, powinny zapytać swojego lekarza, czy mogą używać plastrów przeciwbólowych. Osoby o większej wadze, które mają dużą ilość tłuszczu pod skórą, mogą nie odczuwać ulgi po użyciu plastrów.
Po plastry przeciwbólowe sięgamy w przypadku wystąpienia długotrwałych bólów mięśni i stawów o natężeniu umiarkowanym oraz w stłuczeniach i urazach mechanicznych. Należy pamiętać, że plastrów przeciwbólowych nie aplikuje się nigdy na otwarte rany. Należy także pamiętać, że plastrów przeciwbólowych nie nakłada się pod szczelnym opatrunkiem nieprzepuszczającym powietrza.
Plastry rozgrzewające z kapsaicyną
Plastry tego typu mogą pomóc, gdy boli nas dolny kręgosłup. Wtedy marzymy o ciepłym okładzie, żeby złagodzić dyskomfort i irytację z powodu bólu. Plaster przeciwbólowy, który rozgrzewa skórę za pomocą pieprzowca czy ostrej papryki, może być dobrym rozwiązaniem. Te roślinne składniki poprawiają krążenie krwi w skórze, co pomaga substancji działającej na ból działać szybciej. A my czujemy przyjemne ciepło tam, gdzie przykleimy plaster.
W środku takiego plastra może być kapsaicyna, która ma właściwości rozgrzewające i przeciwbólowe. Pomoże ona w bólach nie tylko kręgosłupa, ale też kości i stawów. W plastrach mogą być też inne substancje, jak salicylan glikolu, tymol, mentol czy kamfora. Są też plastry z dużą ilością kapsaicyny, które możemy dostać na receptę od lekarza, jeśli ból jest spowodowany chorobą nerwów obwodowych. Jeśli nie czujemy, aby skóra nas piekła czy swędziała, plaster możemy zostawić na skórze nawet przez dwa dni.
Plastry rozgrzewające jak termofory
Są dobre, gdy boli nas plecy, krzyż, szyja czy ramiona, szczególnie jeśli mamy choroby stawów. W takich plastrach jest sproszkowane żelazo, które po przyklejeniu zaczyna się utleniać. Powoduje to, że plaster (i skóra pod nim) się rozgrzewa. Ale pamiętajcie, że w takich plastrach nie ma żadnej substancji, która działa na ból, także przed użyciem lepiej zapytać farmaceutę albo przeczytać opis na opakowaniu.
Należy pamiętać, że te plastry mogą się nagrzać do 50 stopni, więc można się poparzyć. Nie wolno ich używać podczas snu albo jeśli nie jesteśmy w stanie go zdjąć, gdy robi się za gorący. Możemy je przykleić do bawełnianego ubrania, które przylega do skóry.
Plastry przeciwbólowe lecznicze
Plastry przeciwbólowe lecznicze zawierają w swoim składzie leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, które przenikają z plastra do tkanki podskórnej w miejscu naklejenia i tam uśmierzają ból. Jeżeli cierpisz na ból z powodu obicia, skręcenia lub kontuzji, tego typu plastry można stosować przez krótszy czas. Jeżeli ból utrzymuje się dłużej niż tydzień, warto udać się do lekarza.
Plastry przeciwbólowe chłodzące
Plastry przeciwbólowe występują także w wersji chłodzącej. Zawierają one leki przeciwzapalne oraz mentol, który daje efekt chłodzenia na skórze. Te plastry pomagają w łagodzeniu zapalenia, które występuje po różnego rodzaju urazach. Na przykład, kiedy stłuczesz sobie staw, przyklej chłodzący plaster na ból. Posiada on żelową powłokę zawierającą substancje, które pomagają zapobiegać opuchliznę oraz rozwój stanu zapalnego. Należy go zostawić na skórze maksymalnie do 8 godzin. Ten plaster pomoże nawilżać skórę i zapobiec powstawaniu odparzeń. Można go również stosować na bóle głowy, migreny, a nawet gorączkę. Wystarczy przykleić go na czoło lub kark, a mentol zapewni miłe uczucie chłodzenia.
Plastry przeciwbólowe dla sportowców
Jeżeli jesteś osobą, która uprawia aktywnie sport, możesz doświadczyć kontuzji związanej z naciągnięciem lub nadwyrężeniem mięśni. W takiej sytuacji można zastosować plaster na ból o działaniu rozgrzewającym. Pomoże Ci odzyskać sprawność i wrócić do codziennej aktywności. Jeżeli zraniłeś sobie kostkę, kolano czy łokieć, od razu po pojawieniu się urazu najlepiej użyć chłodzącego plastra na ból. Ten plaster pomoże zahamować rozwój stanu zapalnego i uśmierzyć obrzęk oraz ból.
Plastry przeciwbólowe z lidokainą i prylokainą
Te plastry zawierają leki, które pomagają znieczulać ból w miejscu, w którym zostały nałożone. Te same substancje można też znaleźć w tabletach do ssania czy jako znieczulenie podawane podczas zabiegów. Plastry mogą różnić się ilością lidokainy i prylokainy. Niektóre z nich można kupić bez recepty, ale plastry z silniejszą dawką lidokainy są przepisywane przez lekarza. Są one polecane na bóle spowodowane przez uszkodzenia nerwów, na przykład po przebyciu półpaśca czy nerwobóli spowodowanych cukrzycą.
Plastry przeciwbólowe o silnym działaniu
Są to specjalne plastry zawierające bardzo silne leki przeciwbólowe, nazywane opioidami. Są one bardzo skuteczne, ale mogą uzależniać. Dostępne są tylko na receptę i są używane w leczeniu przewlekłego, silnego bólu, na przykład w chorobach nowotworowych, ale także w przypadku bólu z innych powodów, gdy inne, słabsze leki nie są skuteczne.
Jeśli zastosujesz plastry na ból, mogą wystąpić różne niepożądane objawy. Jeżeli odczuwasz coś niepokojącego po użyciu plastra, warto porozmawiać o tym z lekarzem lub farmaceutą. Niektóre plastry mogą powodować podrażnienie, czerwoność, pęcherzyki lub pieczenie w miejscu, gdzie je nakleiliśmy. Te objawy zazwyczaj nie są duże i znikają po kilku godzinach.
Plastry zawierające niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą zwiększać ryzyko zawału serca, udaru czy krwawienia z żołądka. Jeżeli odczuwasz duszność, mówisz niewyraźnie, masz nudności, czujesz się osłabiony, masz biegunkę, żółte skóry i oczy, niestrawność, ból brzucha, plujesz krwią, zauważasz krew podczas wypróżniania lub obrzęk – skontaktuj się z lekarzem.
Gdy zauważysz, że jakieś poważne skutki uboczne wystąpią lub podejrzewasz, że użyłeś za dużo leku – zdejmij plaster i wezwij pogotowie. Pamiętaj, aby zawsze przeczytać ulotkę zawartą w opakowaniu. Plastry przeciwbólowe są produktem medycznym i mogą powodować niekorzystne skutki, szczególnie jeśli są używane nieprawidłowo.