Szukaj

Ulgi dla seniora – 2023 rok

Drogi Seniorze,

przedstawia zaktualizowane informacje o ulgach podatkowych dla osób starszych w 2023 roku. Zrozumienie tych zasad może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze.

Ulga PIT-0

Jeśli masz 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna) i nadal pracujesz, ale nie otrzymujesz emerytury, możesz nie płacić podatku PIT od zarobków do 85 528 zł rocznie. Dodatkowo możesz skorzystać z kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, co daje łączną ulgę do 115 528 zł. Aby z tego skorzystać, musisz złożyć u pracodawcy oświadczenie (formularz PIT-2) i uwzględnić tę ulgę w rocznym zeznaniu podatkowym. Pamiętaj, ta ulga dotyczy tylko tych, którzy nie pobierają żadnej emerytury.

Dorobienie do renty i emerytury

Jeżeli otrzymujesz wcześniejszą emeryturę, możesz dorobić do 4713,50 zł brutto miesięcznie bez utraty świadczenia. Jeśli przekroczysz tę kwotę, renta zostanie odpowiednio zmniejszona.

Jeśli wysokość pensji przekroczy wartość 8753,60 zł brutto (130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) to wypłata świadczenia zostanie zawieszona.

Emeryci, którzy osiągnęli już powszechny wiek emerytalny mogą dorabiać bez limitów.

Ulga na leki

Jeśli wydajesz miesięcznie ponad 100 zł na leki, możesz odliczyć nadwyżkę od podatku. Zachowaj wszystkie faktury i paragony oraz kopię recepty, aby móc to odliczyć w zeznaniu podatkowym. Jeśli masz 75 lat i jesteś ubezpieczony, możesz otrzymywać wybrane leki za darmo. Listę leków refundowanych w 100 procentach dla seniorów 75+ można znaleźć w wykazie opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia.

Legitymacja emeryta-rencisty

Daje Ci prawo do zniżek na przejazdy autobusowe i pociągi, a także do zniżek w aptekach i na usługi kulturalne czy zdrowotne. Zniżek na usługi udzielają także przedsiębiorcy, organizatorzy wydarzeń kulturalnych oraz instytucje oferujące zabiegi zdrowotne.

Ulga na abonament RTV

Jeśli masz 60 lat i otrzymujesz niską emeryturę, możesz być zwolniony z opłaty abonamentowej RTV. Jednak musisz mieć prawo do emerytury. Dodatkowo nie może ona przekraczać miesięcznie 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Jeżeli masz 75 lat, jesteś zwolniony z opłat niezależnie od wysokości emerytury.

Ogólnopolska Karta Seniora

Jeśli masz ukończone 60 lat możesz zostać członkiem wspierającym Stowarzyszenie MANKO i otrzymać własną Ogólnopolską Kartę Seniora. Karta ta upoważnia do zniżek w wielu punktach w całej Polsce, w tym m in. sanatoriach, uzdrowiskach, przychodniach, gabinetach rehabilitacji, instytucjach zdrowia i kultury.

Lista wszystkich 3000 punktów honorujących Ogólnopolską Kartę Seniora znajduje się na stronie internetowej www.oks.glosseniora.pl. Już 550 tys. seniorów jest posiadaczami Ogólnopolskiej Karty Seniora, która jest wydawana bezpłatnie w 210 gminach/miastach.

 

Mamy nadzieję, że te informacje okażą się dla Ciebie przydatne i pomogą zaoszczędzić Twoje środki. W razie wątpliwości zawsze możesz zasięgnąć porady u doradcy podatkowego.