Wilgoć w domu jest powszechnie występującym problemem z którym skutecznie może rozprawić się pochłaniacz wilgoci. Dzisiaj odpowiemy na pytanie czym kierować się podczas wyboru pochłaniacza.
Niekorzystne skutki wilgoci
Wilgoć ma bardzo duży wpływ na ludzki organizm. Zbyt duża wysokość wilgoci w mieszaniu może być powodem rozwoju grzybów pleśniowych. Grzyb na ścianach nie tylko brzydko wygląda, ale także jest niebezpieczny dla zdrowia. Pleśń może być źródłem wielu chorób dolegliwości np. astmy czy alergii.
Jak rozpoznać wilgoć?
Pierwszy symptomy wskazujące na zbyt duży poziom wilgoci to zaduch panujący w pomieszczeniu, zaparowane okna oraz – w późniejszym stadium – wykwity pleśni na ścianach i suficie. Właściwy poziom wilgoci w pokoju o temperaturze 20°C to do 55%. Można go łatwo sprawdzić za pomocą higrometru. Wśród przyczyn nadmiernej wilgoci w mieszkaniu wymienia się nieodpowiednią cyrkulacje powietrza, niedostateczną wentylację oraz niewłaściwą izolacje termiczną.
Pochłaniacz wilgoci – rodzaje
Rozróżniamy 3 główne rodzaje pochłaniaczy wilgoci:
- Elektryczne
- W tabletkach
- W formie granulatu
Pochłaniacz wilgoci – jak wybrać?
Wybierając pochłaniacz najpierw musimy zastanowić się nad tym, jakie mamy w stosunku do niego oczekiwania. Jaką powinien mieć wydajność oraz pole działania?
- Pochłaniacz wilgoci do domu – w zależności od skali problemu możemy wybrać pochłaniacz elektryczny lub w granulkach. Ten pierwszy jest najskuteczniejszy i najbardziej zaawansowany. Jego zaletą jest automatyczne analizowanie stanu wilgotności w pomieszczeniu. Dzięki temu pochłania tylko tyle wilgoci ile potrzeba i nie przesusza powietrza. Jeżeli zależy nam na punktowym pochłanianiu to spokojnie poradzi sobie pochłaniacz w granulkach.
- Pochłaniacz do szafy, komody, torby sportowej – są to miejsca o dość małej powierzchni, więc z wilgocią upora się w nich uniwersalny pochłaniacz wilgoci w postaci granulatu lub tabletek. Pochłaniacze te posiadają pojemnik do którego wkłada się tabletkę pochłaniającą wilgoć. Najczęściej składa się ona z kryształków soli.
- Pochłaniacz do samochodu – auta to miejsce narażone na nadmierną wilgoć, szczególnie w czasie jesiennych miesięcy. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu będzie pochłaniacz w formie saszetki. Jest mały, jednak świetnie poradzi sobie z wilgocią, a także usunie nieprzyjemny zapach z wnętrza auta.