Największe przeboje dwudziestolecia międzywojennego, plejada gwiazd polskiej sceny muzycznej, teatralnej i kabaretowej, targ staroci, ekspozycja starych samochodów, konkurs z wakacyjnymi nagrodami – to główne atrakcje lipcowego Festiwalu Retro Częstochowa.
W wakacyjną, klimatyczną podróż do epoki dwudziestolecia międzywojennego zabierze publiczność w drugi weekend lipca grupa Makabunda. Częstochowski zespół ma w swoim repertuarze głównie międzywojenne, polskie tanga i foxtroty, których można posłuchać m.in. na najnowszej, szeroko promowanej płycie „Dla pani wszystko”. Na zaproszenie muzyków Makabundy na częstochowski festiwal przyjadą znani i lubiani artyści, którym bliska jest muzyka retro. Wystąpią na miejskiej scenie na Placu Biegańskiego raz after party w Klubie Tori.
Festiwal Retro Częstochowa to jedna z największych imprez plenerowych, organizowany w ramach miejskiej akcji „Aleje – tu się dzieje!”. 12 lipca zainauguruje go program rodem z międzywojnia (gra w karty, pucybut, piosenki uliczne), przygotowany przez Grupę Teatralną Warszawiaki. Potem częstochowską publiczność czekają występy Kapeli z Targówka oraz Vioce Bandu z gwiazdą małego i wielkiego ekranu Sonią Bohosiewicz.
Centralnym punktem Festiwalu Retro Częstochowa będzie wyjątkowy koncert, zatytułowany „Lata dwudzieste, lata trzydzieste…”. Z częstochowskim Makabundą wystąpią zaprzyjaźnieni z zespołem, czołowi artyści krajowej sceny muzycznej, teatralnej i kabaretowej. Męską publikę z pewnością przyciągną występy znanej m.in. z głośnych skeczy kabaretowych oraz satyrycznych programów telewizyjnych Katarzyny Pakosińskiej, czy aktorek Soni Bohosiewicz i Iwony Chołuj. Wśród śpiewających szlagiery międzywojnia panów pojawią się aktor Marian Opania, znany częstochowskiej publiczności choćby z brawurowej roli w musicalu „Leningrad” Mariusz Kiljan, czy od lat kojarzony z piosenką aktorską dyrektor Przeglądu Piosenki Aktorskiej Cezary Studniak. Warto zwrócić uwagę na scenografię koncertu, na którą złożą się m.in. wyjątkowe zdjęcia Częstochowy z dwudziestolecia międzywojennego. Unikalne fotografie dokumentujące życie miasta w tym okresie specjalnie na tę okazję udostępnił Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.
Po koncercie plenerowym (ok. godz. 22.00) szlagiery dwudziestolecia będą rozlegać się w Klubie Tori. Tu wystąpi Michał Fogg (wnuk Mieczysława Fogga), który zaprezentuje najpopularniejsze nagrania wytwórni fonograficznej Syrena Records. W międzywojennym repertuarze zaprezentuje się również Warszawskie Combo Muzyczne pod kierownictwem Janka Młynarskiego.
Koncertom będą towarzyszyć dodatkowe atrakcje w nurcie epoki. Nie tylko kolekcjonerom dedykowany jest pchli targ na Placu Biegańskiego (stoiska Jurajskiego Jarmarku Staroci). Na amatorów motoryzacji czekać będzie pokaz zabytkowych samochodów w Alejach, a na tych, którzy spędzają lato w mieście – wakacyjne vouchery Wezyr Holiday. Dla uczestników imprezy dostępne będą również stoiska gastronomiczne.
Na wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu Retro Częstochowa wstęp wolny.