Wiele osób przez całe swoje życie obywa się jakoś bez samochodu, jednak jest on w wielu sytuacjach niezbędny a posiadane prawo jazdy w starszym wieku okazuje się również przydatne. Osoby starsze, które mają wydane bezterminowo prawo jazdy, nie muszą wykonywać ponownie badań lekarskich ani zdawać teoretycznej i praktycznej części egzaminu na prawo jazdy. Wiele osób uważa jednak, że osoby starsze za kółkiem stwarzają zagrożenie na drodze. Czy to aby na pewno prawda? Statystyki z 2012 roku rozwiewają wszelkie wątpliwości.
Dla poszczególnych grup wiekowych kształtują się następująco:
18-24 lata – 6526 wypadków,
25-39 lat – 10 192 wypadki,
40-59 lat – 7572 wypadki,
Powyżej 60 lat – 3524 wypadki.
Dane za następne i wcześniejsze lata wyglądają podobnie. Najmniej wypadków powodują seniorzy, którzy – w przeciwieństwie do młodych kierowców – nie czują potrzeby, aby szarżować na drodze i jeżdżą wolno. Co więcej, osoby starsze są bardziej przewidujące. Przed wejściem do samochodu na ogół zastanawiają się, czy warunki drogowe są na tyle dobre, aby odbyć spokojną i bezwypadkową podróż. Seniorzy rzadko decydują się na jazdę nocną, a jeżeli wybierają dłuższe trasy, częściej robią przerwy. Starsi kierowcy są również bardziej odpowiedzialni i rzadko wsiadają do auta pod wpływem alkoholu.
Prawo jazdy w starszym wieku jest niezwykle przydatne.
Oczywiście, osoby starsze muszą być świadome pewnych zagrożeń, które czekają na nich na drodze. Dotyczy to zwłaszcza osób, które nigdy wcześniej nie jeździły i dopiero w zaawansowanym wieku decydują się zrobić prawo jazdy. Seniorzy potrzebują nieco więcej czasu na reakcję na różne sytuacje na drodze, odznaczają się także słabszą podzielnością wagi. Wraz z wiekiem mogą pojawić się problemy ze wzrokiem, a konkretnie ze zwężającym się polem widzenia, oraz koordynacją ruchową. Biorąc pod uwagę, że starsi kierowcy nie są kontrolowani pod względem zdrowotnym, kiedy wymieniają prawo jazdy na nowe, sami muszą kontrolować swoją sprawność oraz ocenić zdolność do kierowania pojazdem. Jeżeli zatem czują się Państwo na siłach i cieszą się dobrym zdrowiem, nie warto rezygnować z marzeń o własnym samochodzie i niezależności. Na prawo jazdy nie ma górnych ograniczeń wiekowych i zapewne przez dłuższy czas to się nie zmieni.