Ogródki działkowe

Ogródki działkowe

Rodzinne Ogródki Działkowe (ROD) to marzenie wielu starszych osób. Seniorzy, którzy chcą zrealizować swoje małe pragnienie, muszą niestety liczyć się z koniecznością poniesienia sporego wydatku. Kwota, za którą można odkupić prawo do użytkowania działki, wynikające z umowy dzierżawy, waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Na cenę działki wpływa wiele czynników m.in. jej stan, wyposażenie czy lokalizacja. Oczywiście, na kosztach związanych z wykupem działki się nie kończy. Przyszły działkowicz jest bowiem zobowiązany do wstąpienia do PZD o  uzyskanie członkostwa. Co więcej, rok rocznie senior ponosi opłaty gruntowe oraz musi opłacać energię elektryczną oraz hydraulikę (jeżeli działka ma prąd i podłączenie wodne). W dużych miastach opłaty roczne dochodzą do 500 złotych, co daje średnio 20-25 złotych miesięcznie. Na taki wydatek może pozwolić sobie większość seniorów.

Ogródki działkowe to nie tylko radość z możliwości korzystania z własnych plonów, ale również wspaniały relaks na świeżym powietrzu.

Jednak na pewno o wiele trudniej o pieniądze na zakup działki. Szukając ogłoszeń w Internecie lub lokalnych gazetach można znaleźć ciekawe oferty za niewygórowane pieniądze. Działki sprzedawane za kilkadziesiąt tysięcy złotych posiadają zazwyczaj domy całoroczne i bogatsze wyposażenie, które nie przyda się seniorom spędzającym na działce okres wiosenno-letni.
Posiadanie działki wiąże się z samymi korzyściami. To doskonały sposób na zaktywizowanie seniora i zmotywowanie go do codziennego wstania z łóżka. Dbanie o działkę, sadzenie roślin, ich pielęgnowanie jest bardzo czasochłonne, ale nie wymaga rozwiniętej sprawności fizycznej. Każdy senior podoła zadaniom, które „stawia” przed nim działka – to zajęcie na cały rok. Nawet poza sezonem można planować, jakie rośliny posadzi się w okresie wiosennym. Co więcej, działka daje możliwość nawiązania nowych więzi, spotkania ciekawych osób w podobnym wieku i integracji społecznej. Osoba starsza ma kontakt z innymi seniorami, którzy doskonale rozumieją swoje potrzeby i których łączy wspólna pasja. Warto zaoszczędzić i sprawić sobie własny kawałek ziemi w środku dużego miasta.

 

 « (Poprzedni artykuł)
(Następny artykuł) »Jeden Komentarz to Ogródki działkowe

  1. ogrodniczka napisał(a):

    Witam
    chciałam się podzielić moją nową pasją – uprawą warzyw, a szczególnie pomidorów i papryk.
    Uprawiając własne warzywa oszczędzam nerwy i zyskuję zdrowie. A uprawiać można nawet na balkonie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *