Szukaj

Priorytet – rozwój gospodarczy miasta

   

Kolejna rozmowa z Arturem Warzochą, kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na urząd prezydenta Częstochowy.

Czy prawdą jest, że rozwój gospodarczy Częstochowy jest strategicznym priorytetem w programie wyborczym prawicowej koalicji, skupionej wokół PiS-u?
– To absolutny priorytet, dlatego przygotowaliśmy nową strategię rozwoju miasta skoncentrowaną wokół tworzenia miejsc pracy, dokonując m.in. wyboru kilku rodzajów działalności gospodarczej, związanej z wysokimi technologiami, które są kluczowe dla rozwoju Częstochowy. Istotne jest w tym zakresie stworzenie intelektualnego zaplecza, czyli form dialogu i współdziałania wszystkich środowisk gospodarczych, naukowych, biznesowych
i społecznych, działających na rzecz rozwoju przedsiębiorczości.

Częstochowa ma potencjał, aby stać się miastem gospodarczo rozwijającym się?
– Oczywiście, że ma. W Częstochowie koncentruje się ponad połowa potencjału gospodarczego subregionu częstochowskiego. Nasze miasto jest znaczącym ośrodkiem szkolnictwa, nauki i kultury, interesującym regionem turystycznym oraz ważnym węzłem komunikacji drogowej. Dlatego uważamy, że należy prowadzić aktywną akcję promocyjną wcześniej dobrze wyposażonych stref gospodarczych, celem zainteresowania potencjalnych inwestorów z Polski, oraz z zagranicy.

Wizja rozwoju gospodarczego jest oparta o realne podstawy?
– Nasz program opiera się na realnych do wykonania działaniach operacyjnych, m.in. w zakresie tworzenia warunków dla nowych inwestycji, wsparcia podnoszenia konkurencyjności częstochowskich firm i systemu promocji lokalnych sfer gospodarczych. Zaprogramowane strategie pozwolą wyrównywać szanse do konkurowania na wolnym rynku oraz wspierać środowisko małych i średnich firm w regionie.

Jakie działania przewiduje program dla przedsiębiorców tego sektora?
– Chcemy wspierać, przede wszystkim rozwój innowacyjności lokalnych małych, średnich i mikro-przedsiębiorstw oraz ich wchodzenia na nowe rynki, pomagając w pozyskiwaniu środków z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Naszym celem jest stworzenie Wydziału do Spraw Przedsiębiorczości Lokalnej, który będzie wychwytywał problemy biznesu lokalnego oraz reprezentował środowisko przedsiębiorców tego sektora w regionie.

Na co może liczyć nowy inwestor?
– Każdy inwestor powinien mieć swojego opiekuna, a decyzje związane z procesem inwestycyjnym powinny być podejmowane natychmiast. Oprócz tego, należy prowadzić stały monitoring okresu oczekiwania na decyzje administracyjne, związane z procesem inwestycyjnym.

Będzie zmiana polityki podatkowej?
– Chciałbym, żeby została opracowana i wdrożona nowa polityka podatkowa miasta, której celem będzie systematyczne obniżanie podatku od nieruchomości, działalności gospodarczej oraz środków transportowych. Uważam też, że obniżeniu powinny ulec czynsze w lokalach komunalnych o wartość podatku od nieruchomości. W ten sposób będzie można naprawić to, czego obecne władze nie chcą naprawić.

Scenariusz związany z rozwojem gospodarczym zakłada zabezpieczenie przed skutkami masowych zwolnień w kluczowych częstochowskich przedsiębiorstwach i przeciwdziałanie bezrobociu?
– Planujemy stworzyć system „wczesnego ostrzegania” o problemach dotyczących kluczowych częstochowskich przedsiębiorców. To kwestia wdrożenia stosownego systemu procedur postępowania Urzędu Miasta i jednostek podległych w tego typu wypadkach.
W ramach przeciwdziałania bezrobociu należy stworzyć wielką koalicję działającą na rzecz nowych miejsc pracy oraz wspierać projekty finansowane ze środków Funduszu Pracy, pomagające w uzyskaniu zatrudnienia przez osoby długotrwale bezrobotne, wywodzące się ze środowisk marginalizowanych, zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Jak zamierza Pan wdrożyć tak dużą ilość zmian? Zamienić na: Czy uda się w ciągu czterech lat wprowadzić w życie tak dużą ilość zmian?
– Uważam, że przy dobrej woli i szczerej chęci doprowadzenia do pobudzenia gospodarczego Częstochowy cztery lata kadencji w zupełności wystarczą, by takich zmian dokonać. Myślę też, iż przed upływem tych czterech lat widoczne będą efekty pobudzenia gospodarczego. Warunek jest tylko jeden: o Częstochowie należy myśleć przez pryzmat potrzeb jej mieszkańców, a nie samej władzy.

Dziękuję za rozmowę.

Justyna Derda

http://www.gazetacz.com.pl/artykul.php?id=16478&idm=624