Szukaj

Problem z wrastającymi paznokciami – jakie są przyczyny i jak prawidłowo dbać o paznokcie?

Problem z wrastającymi paznokciami – jakie są przyczyny i jak prawidłowo dbać o paznokcie

Wrastające paznokcie to dolegliwość, która potrafi przysporzyć sporo bólu i dyskomfortu. Są osoby, które z problemem wrastających paznokci borykają się przewlekle. Tymczasem przyczyna tego defektu może okazać się bardzo błaha, jak chociażby nieodpowiedni sposób przycinania paznokci. Jak więc prawidłowo pielęgnować stopy, by paznokcie rosły zdrowo i przede wszystkim w prawidłowym kierunku?

 

Przyczyny wrastających paznokci

Wrastanie paznokci polega na dosłownym wrośnięciu płytki paznokcia w skórę, początkowo jego bocznej krawędzi. Gdy zakończenie paznokcia w trakcie porostu zamiast kierować się na wprost będzie zbyt blisko przylegało do skóry, dochodzi do stopniowego wrośnięcia. Problem najczęściej dotyczy paznokcia u dużego palca stopy, ponieważ jego płytka zwykle jest twardsza od innych paznokci, dlatego znacznie łatwiej przebija się przez skórę podczas wzrostu w nieprawidłowym kierunku. Co więcej, paznokcie u stóp często mają uwypuklony kształt, a ich krawędzie naginają się ku skórze. Niejednokrotnie zgrubienia i nierówności skóry powstające podczas chodzenia osłabiają skórę stóp, co ułatwia paznokciom wrastanie.

Najczęściej do wrośnięcia paznokcia dochodzi po jego nadmiernym obcięciu oraz pozostawieniu ostrych krawędzi. Najodpowiedniejszy sposób przycinania paznokci to skracanie z pozostawieniem kilku milimetrów wystającej płytki, tak by zakończenie paznokcia nie przylegało bezpośrednio do skóry. Ważne jest również, by paznokci u stóp zbytnio nie zaokrąglać, czyli nie przycinać ich bocznej części. Do pielęgnacji paznokci warto wybierać odpowiednie przyrządy, najlepiej specjalne cążki. Należy unikać skaleczeń skórek, które również ułatwiają wrastanie paznokci.

Poza obcinaniem istotne znaczenie ma także rodzaj obuwia. Buty na obcasach oraz z wąskim przodem wywołują nacisk na paznokcie, a tym samym mogą być przyczyną ich wrastania. Na rodzaj obuwia szczególną uwagę powinny zwracać zwłaszcza osoby, które mają genetyczną skłonność do wrastania paznokci. Dolegliwość ta często pojawia się również o osób z płaskostopiem, a także z haluksami. Nie bez znaczenia pozostaje także masa ciała, ponieważ nadwaga zwiększa objętość palców powodując nachodzenie tkanek na paznokcie, co kolejno może skutkować ich wrastaniem.

 

Leczenie wrastających paznokci

Odpowiednia pielęgnacja stóp to podstawowa profilaktyka przeciw wrastaniu paznokci, jednak jeśli problem już się pojawił konieczne jest odpowiednie leczenie. Wrośnięty paznokieć objawia się zaczerwienieniem, a w wielu przypadkach może tworzyć się rozległa rana z wysiękiem ropy, co zwykle świadczy o rozwijającym się stanie zapalnym. Natomiast ból występujący początkowo przy dotyku często się nasila i utrudnia poruszanie.

Jeśli leczenie rozpocznie się stosunkowo szybko, czyli na początkowym etapie wrastania paznokci, wówczas zwykle wystarczy stosowanie specjalnych opatrunków, które zabezpieczają brzegi paznokcia, co zapobiega jego dalszemu wrastaniu. Jeśli jednak paznokieć wrósł już znacznie stosuje się klamry zakładane na paznokcie na kilka tygodni lub miesięcy. Klamry kształtują paznokcie kierunkując jego prawidłowy wzrost. W niektórych przypadkach konieczne jest wycięcie wrośniętego fragmentu paznokcia.