Szukaj

Problemy ze słuchem

Problemy ze słuchem

W pewnym wieku pojawiają się u wielu osób poważne problemy ze słuchem.

Kiedy należy zadbać o słuch i zrobić badania? – Gdy zauważymy, że ktoś coraz ciszej do nas mówi, a my go nie rozumiemy – twierdzi Andżelika Organa, protetyk słuchu z Częstochowy.

Po 50. roku życia każda osoba powinna raz w roku zrobić badania kontrolne słuchu. Te są bezpłatne. Powody pogorszenia się słuchu mogą być różne:

  • może być to woskowina zatykająca uszy,
  • praca w hałasie, ]
  • uszkodzenia po lekach,
  • czy wiek.

Problemy ze słuchem, które są nie leczone pogłębiają się i grożą całkowitą utratą słuchu.

Coraz więcej seniorów skarży się na szum w uszach. Lekarze mówią, że to od ubytku słuchu. Co można na to poradzić?

– Szumy uszne, które dotykają bardzo wielu osób, mogą mieć różnorakie przyczyny. Jedną z nich może być właśnie ubytek słuchu. Jeżeli tak jest, odpowiednio dobrany aparat słuchowy, lub generator szumu, stanowi jedyną możliwą formę pomocy w wyeliminowaniu tego przykrego problemu – twierdzą protetycy. – Ubytek słuchu wymaga noszenia aparatu, bo może się pogłębić, jeżeli aparat nie jest stosowany. Trudno przewidzieć, w jaki sposób, ani w jakim czasie ten niedosłuch się rozwinie, ale z pewnością, w takiej sytuacji ryzykujemy dalszą utratę słuchu.

Aby otrzymać aparat słuchowy należy wykonać profesjonalne badanie słuchu w odpowiednio przystosowanej tzw. kabinie ciszy, ze sprzętem do badań audiometrycznych.

Ważne jest też badanie stopnia zrozumiałości mowy.

Takie badania wykonuje się w gabinetach protetycznych. Protetyk, na podstawie tych badań i szczegółowego wywiadu z pacjentem, dobiera odpowiednia pomoc słuchową.

Noszenie aparatu, to dla pacjenta, często, zwłaszcza na początku, dość duży problem, to nowość, z którą trzeba się oswoić. Nie jest to łatwe i dlatego wybranie odpowiedniego punktu protetycznego, w którym protetyk, nie tylko dobierze aparat słuchowy, ale i będzie umiał pomóc w trudnej sytuacji, jest bardzo ważne.

Seniorzy unikają aparatów słuchowych, gdyż obawiają się, iż nie poradzą sobie z ich obsługą.

– To jedna z częstszych obaw pacjentów, którzy pierwszy raz zakładają aparat. Na szczęście, dzisiejsza technologia oferuje takie aparaty słuchowe, które są na tyle zautomatyzowane, że nie wymagają żadnej skomplikowanej obsługi i mogą je nosić nawet osoby mające kłopoty z wykonywaniem czynności manualnych – dodają protetycy.

Obsługa aparatu to nie jedyny problem, osoby starsze wstydzą się nosić takich urządzeń w uszach.

– Dzisiejsze aparaty słuchowe są z reguły o wiele mniejsze, dyskretniejsze, niż jeszcze kilka lat temu. Można też zaopatrzyć się w aparat całkowicie schowany w kanale usznym i przez to niewidoczny. Jednak małe aparaty stosuje się tylko do niewielkich ubytków.