Lekkie perfumy, które łagodnie odświeżą skórę i wyeliminują bakterie, przy czym będą pachnieć niepowtarzalnie, można zrobić samodzielnie w domu wykorzystując zaledwie kilka prostych składników. Perfumy na bazie ziół i pozyskiwanych z nich olejków eterycznych, a nawet świeżych kwiatów potrafią zastąpić sklepowe aromaty i jednocześnie są zdrowe dla przyrody i naszej skóry. Wypróbuj kilka prostych przepisów!
Perfumy o działaniu antybakteryjnym
Ludzki pot jest wydzieliną bez zapachu. Nieprzyjemna woń skóry powstaje podczas fermentacji drobnoustrojów, które znajdują się na ciele. Jeśli chcemy pachnieć świeżo i zdrowo, warto postawić na perfumy o działaniu antyseptycznym.
Z powodzeniem możemy przyrządzić tego typu preparaty wykorzystując zioła dostępne niemal w każdej aptece i sklepie zielarskim, a nawet we własnym ogrodzie. Które zioła sprawdzą się do przygotowania domowych perfum odkażających? Oto kilka najpopularniejszych:
- Kolendra – olejek z tej rośliny neutralizuje bakterie;
- Rozmaryn – działa odkażająco i przeciwbakteryjnie jednocześnie nadając skórze świeżości i maskując nieprzyjemny zapach;
- Tymianek – działa odkażająco, wpływa korzystnie na stan skóry.
Do przygotowania domowych perfum warto wykorzystać także olejki i ekstrakty ziołowe. Wiele z nich działa odkażająco, jednocześnie pielęgnując skórę i nadając wyjątkowego aromatu. Jako składnik naturalnego dezodorantu można wykorzystać m.in.:
- Olejek z nasion konopi – eliminuje bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach skóry;
- Ekstrakt z pestek cytrusów – wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, a intensywny zapach idealnie pasuje do perfum odświeżających;
- Sok z aloesu – działa łagodząco, dzięki czemu dezodorant z jego dodatkiem będzie jednocześnie ukojeniem dla skóry;
- Olejek lawendowy – delikatna i jednocześnie intensywna woń pasuje niemal do każdej kompozycji zapachowej.
Jako bazę dla domowych perfum można wykorzystać np.:
- Ocet jabłkowy – jest bogatym źródłem witamin i minerałów, doskonale sprawdza się jako dodatek do kosmetyków;
- Preparat z oczaru wirginijskiego – roślina stosowana zewnętrznie uszczelnia naczynia krwionośne, nawilża i odświeża skórę. Woda oczarowa może być stosowana jako mgiełka do ciała i twarzy, nadaje się również do przyrządzenia perfum.
Przepis na naturalny ziołowy dezodorant
Składniki:
- 150 ml wody oczarowej,
- 50 ml octu jabłkowego,
- 1 łyżka suszonego rozmarynu,
- 1 łyżka suszonej szałwii,
- 1 łyżka suszonego tymianku,
- 1 łyżeczka olejku z nasion konopi,
- 10 kropli ekstraktu z pestek cytrusów,
- 10 kropli olejku lawendowego,
- 10 kropli olejku kolendrowego.
Suszone zioła należy zalać płynnymi składnikami. Całość szczelnie zamykamy i odstawiamy na ok. 2 tygodnie. Po tym czasie odcedzamy i kolejno dodajemy olejki i ekstrakt. Całość mieszamy i przenosimy do butelki z atomizerem.
Perfumy można wykonać pomijając dodatek suszonych ziół. Zamiast nich możemy skorzystać z innych olejków, dzięki czemu perfumy będą gotowe po kilku minutach.