Rozmaryn zachwyca nie tylko intensywnym aromatem, ale także licznymi właściwościami leczniczymi. Działa m.in. antyseptycznie, wspomaga krążenie, ułatwia trawienie i eliminuje drobnoustroje. Szczególne korzyści przynosi zewnętrzne stosowanie skoncentrowanego olejku rozmarynowego, który możesz w prosty sposób przygotować z maceratu i stosować jako domowy kosmetyk!
Właściwości lecznicze rozmarynu
Rozmaryn jest popularną przyprawą, która doskonale pasuje przede wszystkim do potraw mięsnych. Poza suszonym rozmarynem i świeżymi gałązkami wykorzystywanymi w kuchni przygotowuje się także preparaty lecznicze na bazie tego zioła.
Z rozmarynu można przyrządzać m.in. napary o działaniu łagodzącym dolegliwości trawienne. Zioło to eliminuje wzdęcia, a także wspomaga funkcje wątroby i woreczka żółciowego. Stosowanie rozmaryny łagodzi bóle brzucha, zmniejsza ryzyko choroby wrzodowej i może wspomagać zwalczanie bakterii Helicobacter pylori. Do zdrowotnych właściwości rozmarynu zalicza się także działanie wspomagające przy cukrzycy. Uważa się, że zioło zwiększa wydzielanie insuliny jednocześnie wspomagając funkcje trzustki.
Działanie olejku rozmarynowego
Rozmaryn działa również przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie – najsilniejsze właściwości przeciwdrobnoustrojowe wykazuje właśnie olejek rozmarynowy. Ponadto może być stosowany zewnętrznie w celu łagodzenia bólu mięśni i dolegliwości związanych z reumatyzmem.
Aromat olejku rozmarynowego działa relaksacyjnie, odpręża i podobnie jak ekstrakt może wspomagać pamięć i koncentrację. Kilka kropli olejku rozmarynowego warto dodawać do aromatyzera zwłaszcza w okresie wzmożonego wyczerpania psychicznego. Olejek ten może ułatwiać naukę, a nawet łagodzić bóle głowy.
Ze względu na działanie antyoksydacyjne olejek rozmarynowy sprawdza się idealnie jako domowy kosmetyk do pielęgnacji ciała i włosów, który m.in.:
- ujędrnia,
- redukuje zmarszczki,
- rozjaśnia przebarwienia,
- przyśpiesza gojenie ran,
- wspomaga leczenie zmian trądzikowych,
- pobudza włosy do wzrostu,
- działa na włosy ochronnie,
- zwalcza łupież.
Przepis na olejek rozmarynowy
Olejek rozmarynowy można zrobić w domu wykorzystując wcześniej przyrządzony macerat. Świeże gałązki rozmarynu należy rozdrobnić za pomocą miksera, po czym przełożyć do szklanego naczynia zajmując mniej więcej połowę. Całość należy zalać oliwą i pozostawić w ciemnym miejscu na ok. 2 tygodnie. Dwa razy dziennie warto wstrząsnąć pojemnikiem.
Po upływie minimum dwóch tygodni oliwa stanie się gęściejsza, ściemnieje i nabierze wartości rozmarynu. Wówczas przecedzamy olej przez gęstą gazę. Stosujemy zewnętrznie do nacierania, aromaterapii lub dodając do kąpieli.