Jesień to czas obfitości warzyw, dlatego odpowiedni będzie przepis na zdrową zupę brokułowi.
Zupa brokułowa z serkiem topionym to bardzo szybkie i proste danie, które możemy przygotować zarówno na co dzień, jak i na większe okazje. Koszt zakupu składników niezbędnych do ugotowania zupy oscyluje w granicach dziesięciu złotych.
Do przygotowaniu pięciu średniej wielkości porcji będziemy potrzebować:
- jednego większego brokułu,
- dwóch kostek rosołowych,
- jednego serka topionego (śmietankowy smak),
- osiem ziemniaków,
- dwie marchewki,
- dwie kulki ziela angielskiego,
- liść laurowy,
- po jednej, małej sztuce pietruszki, selera i cebuli.
Przepis na zdrową zupę brokułowi jest niezwykle prosty i tani w wykonaniu
Na początku gotujemy wodę, dodając dwie kostki rosołowe, liść laurowy i ziele angielskie. W międzyczasie kroimy ziemniaki, pietruszkę, marchewkę i cebulę w kostkę a seler ścieramy na tarce. Kiedy wywar jest już ugotowany, dodajemy do niego pokrojone warzywa i odstawiamy na palnik na ok. 10 minut. W czasie kiedy warzywa się gotują, zabieramy się za dzielenie brokułu. Warzywo dzielimy na małe różyczki, płucząc pod bieżącą wodą a następnie dodajemy je do zupy. Kiedy całość znajduje się już w garnku, pozostawiamy ją na ogniu przez ok. 10 minut. Po tym czasie może się okazać, że brokuł nie jest wystarczająco miękki, dlatego – w razie potrzeby – pozostawiamy zupę na ogniu jeszcze na kilka minut. Wywar przyprawiamy wedle upodobań – solą, pieprzem lub inną przyprawą. Całość można również zmiksować.
Serek topiony dodajemy już po wyłączeniu ognia. Dokładnie mieszamy a następnie przykrywamy szczelnie pokrywką i odstawiamy na kilka minut. Aby danie było smaczne i zachwyciło nasze podniebienia musimy dokładnie wymieszać wszystkie składniki i pozwolić zupie „odstać” przez dłuższą chwilę.
Zupa brokułowa to proste i zdrowe danie obiadowe. Jak wiadomo, brokuły wykazują szereg prozdrowotnych właściwości – chronią przed nowotworami, wrzodami, pomagają utrzymać dobrą kondycję stawów i zapobiegają rozwojowi schorzeń wzroku. Co więcej, zawierają duże ilości witamin (C, A, K i z grupy B), minerałów (wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk) oraz mikroelementów.
Warto włączyć je do codziennej diety i docenić ich unikatowy smak.