Szukaj

Przepuklina brzuszna – seniorzy w grupie ryzyka

stomachache in old women

Wady wrodzone, nadmierny wysiłek fizyczny, uporczywy kaszel, zaparcia i otyłość są głównymi przyczynami powstawania przepukliny. Najbardziej narażone na przepuklinę, poza wcześniakami, są osoby w starszym wieku.

Przepuklina brzuszna powstaje na wskutek osłabienia włókien kolagenowych w mięśniach. Tkanki u seniorów, które nie są już tak silne jak w młodości, mogą ulec przerwaniu. Seniorzy borykający się z otyłością, zaparciami lub kaszlem w wyniku współistniejących chorób układu oddechowego są szczególnie narażeni na przepuklinę.

W przypadku przepukliny brzusznej dochodzi do wypchnięcia części jelita przez mięśnie brzuszne. Przepuklina brzuszna stanowi zagrożenie dla życia, gdy dojdzie do jej uwięźnięcia. W takim przypadku dochodzi do zaburzonego ukrwienia tkanki i następującej martwicy.

W przypadku zauważenia u seniora miękkiego uwypuklenia w ścianie jamy brzusznej należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż taki stan może zagrażać życiu. W czasie przed udzieleniem pomocy należy ułożyć seniora w pozycji leżącej. W przypadku uporczywego kaszlu można przyłożyć do brzucha poduszkę i lekko uciskać w celu uniknięcia wydostawania się narządów wewnętrznych.

Przepuklina brzuszna – zapobieganie
Często przepuklina jest następstwem wrodzonego osłabienia tkanek i nie ma sposobu aby jej uniknąć. Jednak w przypadku osób otyłych można zapobiec przepuklinie poprzez osiągnięcie prawidłowej wagi ciała. Pomocne mogą okazać się ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha oraz dieta bogata w błonnik, zapobiegająca zaparciom. Należy unikać podnoszenia ciężarów oraz niwelować długotrwały, uciążliwy kaszel.

Jak leczyć przepuklinę brzuszna?
Jedynym skutecznym sposobem wyleczenia przepukliny brzusznej u seniora jest zabieg operacyjny. Pod żadnym pozorem nie należy leczyć przepukliny na własną rękę, gdyż można sobie jedynie zaszkodzić. W trakcie zabiegu poddaje się nacięciu powłoki jamy brzusznej. Kolejno jelita zostają wepchnięte na swoje miejsce, a tkanki mięśniowe zeszyte. Dawniej zdarzało się, że pomimo operacji dochodziło do nawrotu choroby. Jednaka w dzisiejszych czasach nowa technika pozwala tego uniknąć. Osłabione mięśnie wzmacnia się za pomocą tkanki łącznej pokrywającej tkankę mięśniową pobranej z innego miejsca.