Najniższa obecnie emerytura w Polsce wynosi niewiele ponad 800 zł, zatem stosowne jest pytanie jak przeżyć miesiąc za 800 złotych ?
Chociaż rząd obiecuje wzrost minimalnej emerytury do 1000 zł w przyszłym roku, nic nie wskazuje na to, by sytuacja w sferze finansowej emerytów uległa znaczącej poprawie.
Wielu seniorów może na szczęście liczyć na wsparcie rodziny, dzieci.
- Społeczeństwo polskie starzeje się.
Zwiększa się odsetek osób bezdzietnych.
Oszczędności składane na emeryturę stają się bardzo istotną kwestią.
Bezdzietne osoby powinny myśleć zawczasu o tym, że mogą liczyć w przyszłości tylko na siebie.
Warto zastanowić się nad ogólnopolską debatą o sytuacji przyszłych emerytów, którzy mogą mieć jeszcze skromniejsze emerytury niż aktualni.
W niedalekiej przyszłości ogromna rzesza ubogich emerytów nie będzie mogła liczyć nawet na wsparcie dzieci.
Już za kilkanaście lat dzisiejszy problem jak przeżyć miesiąc za 800 złotych może zastąpić podobny tylko z o wiele mniejszą ilością pieniędzy.
W Polsce w tej chwili ogromna ilość ludzi pracuje na umowy, z których nie są odprowadzane składki do ZUS.
Wiele wynagrodzeń płaconych jest z ręki do ręki bez odkładania pieniędzy na przyszłe świadczenia emerytalne.
Taki scenariusz wróży ponurą przyszłość, w której system pomocy społecznej nie będzie w stanie poradzić sobie ze wspieraniem zbyt dużej liczby ubogich i samotnych emerytów.
- Rodzi się zbyt mało dzieci, więc podatników aktywnych nie przybywa a fundusz emerytalny nie ma szansy na regularny wzrost.
Trzeba jednak sobie zadać pytanie czy wysokość przyszłych emerytur zależy faktycznie o wysokości przyrostu naturalnego czy raczej od warunków zatrudniania obywateli ?
Nasz kraj, według tegorocznych wskaźników, znajduje się w Europie na wyższym miejscu pod względem przyrostu naturalnego niż Niemcy, a jednak to niemieckich seniorów stać na emeryturze na zwiedzanie świata.
Wynika z powyższego, że największe znaczenie dla teraźniejszości i przyszłości polskich emerytów ma poprawa systemu zatrudniania i wynagradzania w Polsce.
Żeby móc odkładać składki trzeba mieć po prostu z czego.
Konieczna jest więc możliwość zatrudnienia na umowy, z godziwym wynagrodzeniem, z którego są odprowadzane odpowiednio wysokie składki na fundusz emerytalny.
Wysokość emerytur zależy od ilości i wysokości składek, ale również od budżetu Państwa, który zasilają podatki.
W Polsce panuje chaos w systemie opodatkowania.
W sumie najwięcej płacą najbiedniejsi.
Polski senior nie ma z czego odkładać na ciężkie czasy, stara się przeżyć, a po dziesiątkach lat przepracowanych dla kraju powinien żyć spokojnie i szczęśliwie.