Szukaj

Przyjdź do Przychodni Południe, zaszczep się przeciw grypie

Dlaczego powinniśmy się szczepić przeciw grypie ? Ponieważ szczepienia są najtańszym i najskuteczniejszym sposobem zapobiegania powikłaniom pogrypowym. – Szczepienie przeciwko grypie powinno być stosowane u wszystkich osób, które ukończyły 6 miesiąc życia. Szczególnie istotne jest szczepienie osób, które mają podwyższone ryzyko ciężkiego przebiegu grypy lub zgonu z jej powodu oraz osób, u których zakażenie wirusem grypy może powodować poważne powikłania chorób współistniejących (przewlekłych) – twierdzą specjaliści.

Przychodnia Południe przy ul. Mireckiego 29a po raz 9-ty została wybrana do zorganizowania i przeprowadzenia programu „Szczepienia Ochronne przeciw Grypie w 2013 roku w Częstochowie”. W tym roku miasto sfinansuje szczepienia dla 2100 mieszkańców Częstochowy należących do grup wysokiego ryzyka wystąpienia powikłań pogrypowych oraz 600 dzieci uczęszczających do częstochowskich przedszkoli.

Informację o programach można uzyskać po numerami telefonów:
Szczepienia Dzieci – 722 133 250, Szczepienia Seniorzy – 782 747 350

Z bezpłatnego szczepienia mogą skorzystać:

  • osoby w wieku powyżej 65 lat; ponieważ w tej grupie znacznie zwiększa się liczba osób należących do grup wysokiego ryzyka,
  • dzieci, chore na przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego, oddechowego (w tym chore na astmę), choroby nerek, choroby wątroby, choroby neurologiczne, choroby hematologiczne, choroby metaboliczne (w tym chorych na cukrzycę),
  • dzieci z niedoborami odporności, w tym spowodowanymi leczeniem immunosupresyjnym
  • dzieci w wieku 6 m.ż. – 18 lat, leczone przewlekle kwasem acetylosalicylowym, co zwiększa u nich ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a w razie zachorowania na grypę.

Według statystyki Państwowego Zakładu Higieny, w sezonie epidemicznym 2012/2013 na grypę, głównie spowodowaną wirusem A/H1N1, zachorowało ponad 3 mln osób. Dane mówią też o 200 zgonach z powodu grypy, czyli podobnym poziomie jak w roku, w którym nie ma epidemii. Zmniejsza się z roku na rok wyszczepialność przeciwko grypie w Polsce, która w sezonie 2012/2013 wynosiła 3,8% populacji a wśród populacji seniorów ponad 10% a zwiększa się liczba i wysoki koszt leczenia powikłań pogrypowych.