Szukaj

Rekompensata, czyli czego ZUS nie powie a portfelowi żal

ZUS-rekompensata

Wielu emerytów nie zdaje sobie sprawy z możliwości podwyższenia obecnej lub przyszłej emerytury. Z wnioskiem o przeliczenie musi wystąpić zainteresowany, gdyż Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie ma takiego obowiązku.

Wiele osób nie wie o takiej możliwości tracąc niekiedy nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Poniżej prezentujemy najważniejsze przypadki, kiedy możemy wystąpić o przeliczenie emerytury lub ponowne ustalenie kapitału początkowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizując taką dyspozycję ustala możliwą wysokość świadczenia.

Przepisy emerytalne są bardzo skomplikowane. Bardzo często podlegają zmianom. W rezultacie trudno jest określić ich stan bieżący. Ustawodawca nie pomoże emerytom w uzyskaniu wyższego świadczenia. W związku z tym należy samodzielnie odnaleźć przepisy i złożyć stosowny wniosek. Osoby, które jeszcze pracują, mogą liczyć, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych z chwilą ich przejścia na emeryturę przeliczy kapitał z urzędu. Aby być pewnym najlepiej od razu złożyć w tej sprawie wniosek. Niezależnie od kiedy przysługiwało nowe świadczenie, to po akceptacji otrzymamy je dopiero od dnia złożenia wniosku.

Rekompensata dla kobiet wychowujących dzieci

O rekompensatę mogą starać się kobiety, które opiekowały się dzieckiem na urlopie wychowawczym lub bezpłatnym przed 1999 rokiem. Dotyczy to wszystkich pań, o ile miały obliczony kapitał początkowy i na emeryturę przechodziły według nowych zasad lub otrzymały emeryturę mieszaną. Przepis dotyczy także kobiet, które jeszcze nie pobierają świadczenia.

Od 1 maja 2015 r. obowiązuje nowelizacja ustawy emerytalnej. W art. 174. ust. 2a jest mowa, że przy ustalaniu kapitału początkowego okresy opieki nad dzieckiem uwzględnia się po 1,3 % podstawy wymiaru kapitału początkowego za każdy rok tych okresów. Poprzednio wskaźnik ten wynosił 0,7 % podstawy wymiaru. Kapitał a tym samym emerytura w skrajnych przypadkach, kiedy kobiety dłużej opiekowały się dzieckiem lub urodziły kilkoro dzieci, może wzrosnąć nawet o kilkanaście procent.

Rekompensata za pracę w warunkach szkodliwych

Wiele osób, które pracowały w szczególnych warunkach utraciło po roku 2008 prawo  do wcześniejszej emerytury. Przechodząc na nią należy im się rekompensata w postaci podwyższenia kapitału. Przepis związany jest z osobami, które przed 2009 rokiem pracowały w szczególnych warunkach i straciły prawo do wcześniejszej emerytury oraz nie uzyskały prawa do emerytury pomostowej. Dotyczy to m.in. pracowników przemysłu ciężkiego, budownictwa, przemysłu maszynowego, kierowców, pracowników kolei.

Rekompensatę w postaci podwyższenia kapitału początkowego dla tych osób wprowadziła ustawa z grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych. Prawo do rekompensaty mają osoby urodzone po 1948 r., które przed 1 stycznia 2009 r. wykonywały przez co najmniej piętnaście pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Kwota rekompensaty zależy od liczby okresów składkowych i nieskładkowych, długości pracy wykonywanej w szczególnym charakterze lub szczególnych warunkach, wieku, jaki się ukończyło na dzień 31 grudnia 2008 r.