Szukaj

Reumatoidalne zapalenie stawów – dlaczego nie wolno go lekceważyć?

Reumatoidalne zapalenie stawów – dlaczego nie wolno go lekceważyć

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), znane jako reumatyzm oraz gościec, to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. RZS atakuje tkankę łączną, doprowadzając do zapalenia stawów i zmian pozastawowych. Zniszczone stawy ulegają zniekształceniu, pojawiają się przykurcze i sztywność. Przyczyny występowania schorzenia nie są znane. Jako czynniki zwiększające ryzyko zachorowania wymienia się predyspozycje genetyczne, defekt układu immunologicznego i płeć żeńską (kobiety trzykrotnie częściej zapadają na gościec) oraz palenie papierosów. Schorzenie rozwija się powoli, z reguły kilka miesięcy. Nie należy bagatelizować wczesnych symptomów, bo im wcześniej wdroży się leczenie, tym większa szansa na długotrwałe okresy wyciszenia RZS.

Objawy wczesnego stadium choroby:

– Ból i sztywność występujące nad ranem lub po długotrwałym okresie nieruszania stawem

– Ograniczenie ruchomości (zajęty staw nie może wykonywać pełnego zakresu ruchów) oraz  wtórne zmiany zwyrodnieniowe i procesy zapalne, które prowadzą do nieodwracalnego uszkodzenia struktur stawu

– Obrzęk, jako konsekwencja rozrostu błony maziowej

– Tkliwość przy ucisku

 

Objawy pozastawowe:

– Guzki reumatoidalne, czyli zgrubienia podskórne, to najczęściej występująca i łagodna zmiana w przebiegu choroby.

– Osteoporoza w sąsiadujących z chorym stawem kościach oraz w kościach długich położonych w oddaleniu od uszkodzonego stawu.

– Włóknienie płuc, wysiękowe zapalenie opłucnej

– Zaburzenia rytmu serca, gdy guzki reumatoidalne zlokalizowane są w pobliżu układu bodźco-przewodzącego.

– Miażdżca tętnic

– Amyloidoza nerek (odkładanie się białka o nazwie amyloid), co prowadzi do niewydolności tego narządu.

– Zespół suchego oka, gdzie z powodu braku wytwarzania łez dochodzi do zwiększonej podatności na procesy zapalne.

– Anemia, czyli spadek liczby czerwonych krwinek i stężenia hemoglobiny.

– Obniżona odporność na zakażenia

Objawy ogólnoustrojowe to bóle mięśni, permanentne uczucie zmęczenia, obniżenie apetytu, stany podgorączkowe.

 

Rehabilitacja:

Nie wolno rezygnować z aktywności fizycznej, gdyż regularne treningi zapobiegają przykurczom i osłabieniu siły mięśni. Ćwiczenia zwiększające zakres ruchu i wzmacniające mięśnie pomagają zachować ruchomość w stawach. Trening winien być opracowany przez fizykoterapeutę i dopasowany do potrzeb pacjenta. Specjalista może też zaproponować przeprowadzenie serii zabiegów, takich jak ultradźwięki, krioterapia, masaże. Fizykoterapia pomaga uśmierzyć ból i rozluźnić mięśnie. Czasami konieczne jest zastosowanie zaopatrzenia ortopedycznego, czyli stabilizatorów na kolana i stawy skokowe, specjalistycznych wkładek do butów, kul, chodzików, aby odciążyć chore stawy. Nie można dopuścić do rozwoju otyłości, która obciąża stawy i prowadzi do wystąpienia miażdżycy. Niedożywienie też utrudnia rehabilitację w przypadku RZS, ponieważ wywołuje zanik mięśni.

Reumatoidalne zapalenie stawów można leczyć miejscowo poprzez:

– punkcję stawu prowadzącą do opróżnienia go z płynu zapalnego

– zabiegi chirurgiczne i chemiczne mające na celu usunięcie zmienionej chorobowo błony maziowej

– zabiegi korekcyjno-rekonstrukcyjne, czyli zastąpienie zniszczonego stawu sztuczną protezą bądź jego całkowite usztywnienie