Borówka czernica
Owoce borówki czernicy (borówki czarnej, czarnej jagody) zawierają związki biologicznie czynne, takie jak: garbniki, procyjanidyny, antocyjany, kwasy organiczne np. kwas cytrynowy oraz witaminę C i witaminy z grupy B. Owoce te mają w swoim składzie także pektyny będące związkami zaliczanymi do rozpuszczalnej frakcji błonnika pokarmowego.
Antocyjany zawarte w borówce czernicy mają zdolność wymiatania z organizmu człowieka wolnych rodników tlenowych i blokowania peroksydacji lipidów (utleniania nienasyconych kwasów tłuszczowych). U zdrowych badanych nie zaobserwowano korzystnego wpływu owoców jagodowych na zapobieganie procesowi utleniania tłuszczów. Działanie takie dało się zauważyć dopiero u cukrzyków i osób mających zwiększone predyspozycje do zachorowania na schorzenia sercowo-naczyniowe. Jadłospis obfitujący w owoce jagodowe przyczynił się do zmniejszenia utleniania lipidów oraz do zwiększenia stężenia w organizmie frakcji cholesterolu HDL (tzw. dobrego cholesterolu). Stąd wypływa wniosek, że pacjenci cierpiący na choroby układu krążenia oraz na cukrzycę powinni zjadać jak najwięcej malin, truskawek, porzeczek, winogron oraz oczywiście omawianej borówki. Udowodniono, że nawet u palaczy tytoniu dieta bogata w owoce jagodowe ma działanie hamujące peroksydację lipidów.
Codziennie w organizmie człowieka dochodzi do powstawania reaktywnych form tlenu działających negatywnie na strukturę kwasów nukleinowych w komórkach ciała. Takie procesy mogą doprowadzić do rozwoju nowotworów, dlatego warto zjadać owoce borówki czernicy i inne owoce jagodowe, aby wspomóc naturalną ochronę organizmu przez procesami kancerogennymi.
Kolejną korzyścią, jaką zapewnimy sobie konsumując czarne jagody, jest leczenie istniejących stanów zapalnych jamy ustnej. Owoce borówki czernicy mają również działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne przez wzgląd na obecność garbników i antocyjanów, natomiast zawartość tanin powoduje działanie lekko zapierające u seniorów.
Winorośl właściwa
Owoce rośliny Vitis vinifera, nazywane powszechnie winogronami, mają antyoksydacyjne właściwości ze względu na zawartość związków polifenolowych.
Proantocyjanidyny występujące w owocach winorośli zapobiegają utlenianiu frakcji cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu), co pozwala na zmniejszenie istniejących zmian miażdżycowych. Związki te mają również wpływ na obniżenie stężenia triglicerydów i cholesterolu frakcji LDL w osoczu krwi, co także pozwala chronić organizm przez rozwojem miażdżycy. Olej winogronowy powstający z nasion winogron zawiera korzystne dla zdrowia kwasy np. kwas linolenowy, pomagający zmniejszyć ryzyko rozwoju stanów zapalnych w organizmie i chroniący przed takim przewlekłym schorzeniem jak zapalenie stawów.
Granatowiec właściwy
Owoc granatowca to jagoda w kształcie jabłka, zawarta pod twardą skórką i skórzastą łupiną. Nasiona umiejscowione są w komorach i otoczone miąższem. Owoce można jeść w postaci surowej, bądź pić soki na bazie granatowca.
Miąższ owoców zawiera także węglowodany, białko, kwasy organiczne, witaminy (A,E,C) oraz biopierwiastki np. magnez, żelazo. Grabniki zawarte są w korze i w liściach granatowca. Owoc ten, a szczególnie jego skórka, posiada właściwości antyoksydacyjne. Granatowiec wykazuje również aktywność przeciwzapalną, więc może być spożywany przez osoby cierpiące na zapalenie kości bądź stawów. Zawarte w omawianym owocu związki mają też działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.
Warto zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty przed rozpoczęciem stosowania suplementów diety zawierających ekstrakt z granatowca, gdyż nadmierne zażywanie tych produktów może wywołać interakcje z niektórymi farmaceutykami, na przykład z lekami obniżającymi ciśnienie krwi. Ponadto produkty otrzymane z granatowca mogą niekorzystnie wpływać na metabolizm niektórych medykamentów.
Opracowano na podstawie: „Borówka winorośl i granatowiec – znane rośliny o aktywności przeciwutleniającej”; Justyna Baraniak, Małgorzata Kania, Postępy Fizjoterapii 1/2015