Mrówki bywają wyjątkowo szkodliwe, zwłaszcza dla trawnika i roślin owocowych. Pomimo niewielkich rozmiarów potrafią oszpecić ogród tworząc mrowiska. Owady te są jednak również pożyteczne, dlatego nie należy całkowicie pozbywać się ich z ogrodu. Alternatywą dla chemicznych środków są rośliny, których mrówki nie lubią. Które z nich warto posadzić w ogrodzie lub na działce?
Mrówki – szkodniki, czy pracowici sprzymierzeńcy ogrodów?
Większość osób uznaje mrówki za szczególnie uciążliwe. Owady te, ze względu na niewielkie rozmiary, potrafią przedostać się do domu wykorzystując różne zakamarki. Niejednokrotnie budują gniazda w drewnianych elementach, np. w listwach przypodłogowych, czy pod parkietem. Na zewnątrz natomiast mogą niszczyć drzewa i krzewy, czy wręcz rujnować trawnik tworząc różnej wielkości kopce.
Mrówki stanowią zagrożenie także dla wielu roślin. Podgryzają kłącza i korzenie, niszczą kwiaty żywiąc się nektarem. W wyniku żerowania mrówek rośliny mogą ginąć lub wyglądać nieestetycznie na rabacie. Mrówki stanowią również pośrednie zagrożenie dla roślin, ponieważ wspierając mszyce narażają nasze rabaty na szkodliwe działanie dwóch gatunków owadów. Symbioza mrówek z mszycami znana jest nie od dziś. Jeśli widzimy na pędach rośliny drobne mszyce, a na ich powierzchni wędrujące mrówki, wiadomo, że mrówki ,,opiekują” się mszycami w zamian pobierając od nich spadź.
Kilka mrowisk bez wątpienia może okazać się sporym kłopotem w ogrodzie. Jednak mrówki są również pożyteczne, głównie dlatego, że:
- żywią się innymi szkodnikami, np. kleszczami;
- żywią się resztkami roślin i martwych owadów oczyszczając w ten sposób podłoże;
- kąpiąc kanaliki spulchniają glebę;
- wspomagają rozsiewanie niektórych roślin;
- użyźniają glebę poprzez dostarczanie minerałów.
Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?
Jeśli mrówki na dobre zadomowiły się w ogrodzie i wyrządzają wiele szkód, warto jak najszybciej ograniczyć ich swobodne wędrówki. Zanim jednak sięgniemy po chemiczne środki, które niszczą całe kolonie, warto wypróbować sposoby zaradcze.
Na rabatach, które chcemy chronić przed mrówkami, warto posadzić rośliny wydzielające zapach nielubiany przez te owady. Są to m.in.:
- lawenda,
- mięta,
- majeranek,
- tymianek,
- rozmaryn,
- roszpunka,
- piołun,
- wrotycz,
- orzech włoski.