Szukaj

Senior aktywny zawodowo

Senior aktywny zawodowo

Senior aktywny zawodowo to osoba, która czuje się potrzebna. Osoby starsze często cieszą się na tyle dobrym zdrowiem i samopoczuciem, że bierność zawodowa jest dla nich największą karą.

Możliwość wyjścia do ludzi, udziału w życiu społecznym, a także perspektywa zarobienia dodatkowych pieniędzy, to tylko nieliczne zalety podejmowania zatrudnienia w podeszłym wieku.

Seniorzy są bardzo lojalnymi i sumiennymi pracownikami. To ogólna opinia wyrażana przez pracodawców, którzy mieli okazję zatrudniać osoby starsze. Oczywiście, w przeciwieństwie do osób w sile wieku, senior nie wykona wszystkich prac fizycznych. Nie powinien pracować także w pełnym wymiarze godzin.

Praca w podeszłym wieku nie ma wyłącznie charakteru zarobkowego – to sposób na aktywizację i wyciągnięcie seniora z domu, dlatego warto zachować umiar i znaleźć złoty środek między sielankowym życiem szczęśliwego emeryta a pracą zawodową.

Senior aktywny zawodowo to również senior aktywny społecznie.

Seniorki bardzo chętnie podejmują zatrudnienie w tzw. szarej strefie – jako opiekunki najmłodszych czy prywatne nauczycielki. Jeżeli przez całe życie pracowali w szkole albo innej placówce edukacyjnej, przejście na emeryturę jest szczególnie ciężkie. Kontakt z młodzieżą sprawia, że człowiek czuje się szczęśliwszy, młodszy i ma większe chęci do życia.

Emerytowani nauczyciele, chcąc utrzymać relacje z młodymi ludźmi, chętnie udzielają korepetycji, które dają nierzadko bardzo duże zyski. Dobry korepetytor może otrzymać nawet 100 złotych za godzinę lekcyjną. Zakładając jednak, że senior ustala mniej wygórowaną stawkę, ok. 50 zł, może zarobić nawet kilka dodatkowych tysięcy w skali miesiąca.

Nieco słabiej prezentują się zarobki opiekunek oraz osób zajmujących się domem. Wiele starszych pań decyduje się podjąć dodatkowe zatrudnienie w charakterze nianiek czy pomocy domowej. Największą zaletą takiej profesji jest to, że seniorka nie musi spędzać poza domem ośmiu godzin dziennie, jak pracownicy etatowi, a praca jest na tyle lekka i przyjemna, że nie czuje się przepracowana. Co więcej, starsze panie mają już doświadczenie w wychowywaniu dzieci, a co za tym idzie i większe pokłady cierpliwości. Młode opiekunki mogą być sfrustrowane ciągłą obecnością malucha i nie okazywać mu wystarczająco dużo uczucia.

Pomimo przejścia na emeryturę wielu seniorów decyduje się kontynuować swoją pracę zawodową. Wśród nich znajdziemy m.in. nauczycieli szkolnych i akademickich.  Mimo długoletniego stażu i nobliwego wieku mają oni na tyle świeże umysły, że chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami z młodszym pokoleniem.

Takie rozwiązanie ma bardzo dużo zalet. Senior, zmuszony do ciągłej aktywności, zachowuje świeżość i jasność umysłu. Co więcej, ma motywację do tego, aby rozwijać swoje pasje, zainteresowania i wciąż zaskakiwać uczniów i studentów ciekawymi informacjami. Wieloletni nauczyciele to dydaktycy z pasją, którzy najchętniej nie rozstawaliby się ze swoim miejscem pracy aż do ostatniego dnia.

Oczywiście, wielu seniorów dorabia wyłącznie w celach zarobkowych. W takim przypadku warto poszukać pracy, która nie wymaga dużej sprawności fizycznej, jest lekka i nie trzeba do niej chodzić każdego dnia na osiem godzin. Najlepszym rozwiązaniem jest praca na pół etatu, np. w charakterze portiera, szatniarki, pracownika kiosku czy innego punktu detalicznego. Senior może wciąż wykonywać potrzebną profesję, ale nie przepracuje się do tego stopnia, że zajęcie zacznie odbijać się na jego zdrowiu.

Takich zawodów jest wiele. Wystarczy poszukać w Internecie albo zgłosić się do urzędu pracy, gdzie doradcy zawodowi chętnie pomogą w znalezieniu odpowiedniej profesji.