Szukaj

Seniorze, wybierz się do boru sosnowego!

jesień w lesie Warmii

Schyłek lata i początek jesieni to okres, kiedy drzewa w Polsce wyglądają szczególnie ładnie. Dla wielu osób jest to też ulubiony czas na spacery. Tym bardziej, że zwykle w lasach nie brakuje grzybów, a kolorowe liście pozwalają zaspokoić naturalne potrzeby estetyczne. Szukając bliższego kontaktu z przyrodą, warto odwiedzić lasy obfitujące w grzyby, ale niekoniecznie w kolorowe liście. Bory sosnowe to lasy najpowszechniej występujące w naszym kraju. Szacuje się, że stanowią ponad połowę terenów leśnych. Często rosną także w wersjach mieszanych, w towarzystwie drzew liściastych, dlatego spacery wśród sosen nie muszą zupełnie odbierać radości z tworzenia jesiennego bukietu z liści.

Na spacer obowiązkowo z koszykiem
Mimo popularności sosny, niewielu wie, że poza dostojnym wyglądem i pięknym zapachem, ten gatunek drzew oferuje nam coś jeszcze. Stanowi środowisko wręcz idealne dla cenionych grzybów, takich jak borowiki szlachetne, podgrzybki, maślaki, a także pieprzniki jadalne i gąski. Innymi owocami tych lasów są borówki, czarne jagody oraz żurawina. Spacerowanie i zbieranie darów natury to jednak wciąż nie wszystko, co zapewniają nam sosny.

Głębokie wdechy cennego powietrza
Spacery po borze sosnowym to szansa na oddychanie nie tylko czystym, ale naprawdę zdrowym powietrzem. Jest to bowiem gatunek drzew, które wytwarzają lotne substancje bakteriobójcze. Ich stężenie jest tak duże, że nie ma możliwości pominięcia ich zdrowotnego wpływu na ludzki układ oddechowy. Dotrą do nozdrzy nawet, kiedy już wyjdzie się z lasu. Eksperci przyznają, że spacery po lesie sosnowym wspierają w leczeniu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych.

Relaksujący zapach igieł i żywicy
Sosna ma też duże znaczenie dla naszego samopoczucia. Jej zapach działa kojąco na nerwy i pomaga w odprężeniu. Wystarczy potrzeć igłę sosny, by poczuć jej wspaniały aromat. Nie dziwi, że w sklepach znaleźć można olejki eteryczne produkowane z naturalnych substancji pozyskiwanych z sosny. Olej sosnowy, który uzyskuje się z igieł i szczytowych gałązek drzewa, od stuleci wykorzystywany jest do masaży relaksacyjnych i leczniczych. Można też stosować go do inhalacji niwelujących zmęczenie.

Olejek sosnowy dla zdrowia
Olej z sosny doskonale stymuluje krążenie i rozgrzewa, przy okazji wspomagając funkcjonowanie górnych dróg oddechowych. Dodany do kąpieli, pomaga również łagodzić bóle reumatyczne, bóle zatok oraz problemy z układem moczowym, w tym zapalenie pęcherza i kamicę nerkową. Dodaje się go także do inhalacji na zatkane drogi oddechowe. Olejek można również zażywać w postaci syropu. Przydaje się w leczeniu przeziębień oraz kaszlu. Tak jak pod innymi postaciami, tak i w tym przypadku ma również korzystny wpływ na kondycję układu oddechowego, dlatego można go stosować przy problemach z oskrzelami, stanach zapalnych gardła oraz chrypce. Co więcej, niektóre badania dowodzą, że olej sosnowy może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka.