Szukaj

Seniorzy bądźcie czujni

seniorze bądź czujny

Seniorzy bądźcie czujni – osoby starsze często padają ofiarami nieuczciwych sprzedawców. Liczba osób w wieku podeszłym w Polsce wciąż rośnie – obecnie jest ich ponad 8,5 mln. Podstawowym klientem na rynku staje się senior.

Jedną z częstszych praktyk stosowanych przez firmy działające na granicach prawa jest organizowanie pokazów produktów, na które zapraszane są osoby starsze. Przedstawiciele firm doskonale zdają sobie sprawę, że wielu seniorów przyjmuje zaproszenia i jeździ na prezentacje po prostu  z nudów lub z powodu prezentów- tanich i drobiazgów, jakie może na nich otrzymać.

O ile samo „podziwianie” cudów techniki nie jest niczym złym, o tyle niebezpieczne jest nakłanianie osób starszych do zakupu prezentowanych wyrobów. W efekcie wielu seniorów decyduje się zakupić kosztowne towary, przeznaczając na ten cel pieniądze na życie. Problem zaczyna się, kiedy okazuje się, że świadczenie emerytalne nie wystarcza na pokrycie kosztów nabytego produktu.

Warto w takiej sytuacji wiedzieć o tym, że zakup zbytecznego towar albo urządzenie w czasie takiego pokazu, nie oznacza jednak, że pieniądze przepadły. Istnieje kilka sposobów na to, aby odzyskać gotówkę.

Seniorzy bądźcie czujni i analizujcie dokładnie przed podpisaniem wszelkie umowy zakupu produktów.

2 października b.r. w Sejmie odbyła się konferencja poświęcona „Najpilniejszym potrzebom i oczekiwaniom seniorów w Polsce”. W czasie kolejnych odczytów poruszono wiele istotnych spraw w tym konieczność stałego monitorowana poczynań seniorów, aby obowiązujący system wsparcia umożliwiał zaspokojenie ich potrzeb oraz dostosowanie się do zachodzących zmian.

Podstawowym  elementem systemu winna być kompleksowa strategia polityki społecznej wobec osób starszych, która zawierałaby cele, kierunki, działania oraz określała ich realizatorów.

Każdy z nas ma w rodzinie osobę starszą, dlatego warto upewnić się, czy przestrzega kilku zasad.

Pierwszą z nich jest świadomość, że można zawsze powiedzieć „nie” i odłożyć słuchawkę. Wiele osób starszych podejmuje decyzje zakupowe pod wpływem chwili. Konsultanci są natarczywi i niezwykle uparci – kiedy widzą, że rozmówcą można manipulować, nie powstrzymują się przed niczym.

Częstą praktyką oszustów jest również podszywanie się pod zakłady gazownicze, dostawców prądu, administrację etc. Jeżeli cokolwiek wzbudzi nasze podejrzenia, należy odłożyć słuchawkę a następnie zadzwonić do instytucji, z której miał rzekomo dzwonić rozmówca. Dzięki temu zabezpieczymy się przed próbą wyłudzenia pieniędzy i będziemy mieć pewność, że rozmawiamy z osobą, która jest rzeczywiście zatrudniona w danej firmie.

Kolejną zasadą jest chronienie danych osobowych. Idąc na prezentację, nie powinno się brać dowodu, karty ani odcinka emerytury. Sprzedawcy stosują wiele trików i są gotowi do każdego oszustwa, aby wyłudzić dane osobowe i spisać umowę na zakup towaru. Aby nie kusić losu i nie mieć problemu z natrętnymi sprzedawcami, przed pójściem na pokaz kulinarny czy prezentację nowego produktu lepiej zostawić wszystkie dokumenty, pieniądze i kartę płatniczą w domu.

Gdyby jednak zdarzyło się, że mimo ostrożności senior dał się podpuścić i spisał umowę na zakup towaru lub zaciągnął kredyt na jego zakup, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem ma 14 dni na odstąpienie od umowy. To niezbywalne prawo każdego konsumenta.

Osoby młodsze są coraz bardziej świadome swoich praw i korzystają z możliwości zwrotu towaru, który nie spełnił ich oczekiwań. Seniorzy jednak często nie zdają sobie sprawy, że mogą odstąpić od umowy bez żadnych konsekwencji prawnych ani konieczności uiszczenia opłaty. Z tego powodu zasługują na największą troskę ze strony państwa.

W trosce o bezpieczeństwo osób starszych Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kampanię „Bezpieczny i aktywny senior”. Minister Rodziny Elżbieta Rafalska podkreśla, że w obliczu problemu starzenia się społeczeństwa, takie akcje będą często powtarzane i promowane przez media. Mamy nadzieję, że coraz więcej seniorów skorzysta z wiedzy zdobytej dzięki kampaniom społecznym.

Więcej informacji na stronie:

https://www.mpips.gov.pl/bezpieczny-i-aktywny-senior