Szukaj

80 milionów złotych na program Senior Plus

80 milionów złotych na program Senior Plus

Rząd przeznaczy 80 milionów złotych na program Senior Plus. Minister Rodziny Elżbieta Rafalska poinformowała, że do końca tego roku utworzonych zostanie 260 domów i klubów dziennego pobytu dla seniorów z niemal 7 tysiącami miejsc. Program Wieloletni Senior Plus skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego. Jego podstawowym celem jest zaktywizowanie seniorów i zachęcenie ich do udziału w życiu społecznym poprzez rozbudowę infrastruktury lokalnych ośrodków wsparcia.
Rafalska powiedziała, że zainteresowanie tworzeniem placówek w ramach programu Senior Plus jest ogromne i w najbliższych latach powstanie ich tyle, aby w pełni zrealizować zapotrzebowanie osób starszych na tego typu „usługi”. Proponowana polityka rządowa powinna skupiać się na podwyższeniu poziomu życia osób starszych i pozwolić zachować im samodzielność. Priorytetowe miejsce w polityce publicznej rządu stanowi obecnie rodzina, a nie można zapominać, że senior stanowi jej ważną część.

80 milionów złotych na program Senior Plus to pokaźna suma, dzięki której możliwa będzie realizacja wielu punktów tego programu

 

„Polscy seniorzy są skarbnicą energii, niepowtarzalnych zdolności i umiejętności, umożliwiających przekazywanie z pokolenia na pokolenie wiedzy na temat tradycji, kultury i sztuki” – zauważyła minister. Osoby starsze mają olbrzymi wkład w rozwój międzypokoleniowych więzi. Niestety, współczesne czasy są bezlitosne i wiele młodych osób zapomina o swoich dziadkach i babciach – więzi między generacjami słabną. Polityka senioralna powinna koncentrować się na ich odbudowaniu i uświadomieniu młodym ludziom, że osoby starsze stanowią siłę narodu i mogą dzielić się z nimi życiową mądrością i doświadczeniem.
Program „Senior Plus” na lata 2015-20, znany wcześniej pod nazwą „Senior-Wigor”, kierowany jest do samorządów prowadzących albo zamierzających zainicjować na swoim terenie domy lub kluby dziennego pobytu da osób starszych. Z takich placówek mogą korzystać zarówno osoby starsze aktywne zawodowo, jak i seniorzy, którzy przeszli na emeryturę i nie zdecydowali się podjąć zatrudnienia.