Słabnąca kondycja fizyczna jest zwykle jedną z największych bolączek seniorów. Utrudnia codzienne funkcjonowanie, a wielokrotnie wpływa na ograniczenie kontaktów towarzyskich. Nawet przy dobrym stanie zdrowia często nie ma się sił na dalekie spacery lub przemieszczanie się po okolicy za pomocą komunikacji miejskiej. Osoby starsze mniej chętnie wychodzą na zakupy, spotykają się znajomymi, o wycieczkach rekreacyjnych nie wspominając. Dla wielu z nich ratunkiem jest rower, który w wersji elektrycznej polecany jest nawet tym ludziom, którzy muszą oszczędzać siły i nie mogą pozwolić sobie na żwawe pedałowanie. Istnieje jednak grupa osób mających większe problemy ruchowe, które uniemożliwiają nawet jazdę na rowerze elektrycznym. Ale i dla nich znajdzie się alternatywa. Jest nią skuter elektryczny. Będzie świetną opcją również dla zdrowych seniorów, którzy jednak chcą czuć się stabilniej na 3 lub 4 kółkach oraz szerszym, bardziej komfortowym siedzisku. To wybór tym lepszy, że skutery elektryczne w Polsce nie wymagają rejestracji ani żadnej dokumentacji.
Jak wybrać skuter dla seniora?
Niestety, skutery nie należą do najtańszych produktów, ponieważ dolna granica cenowa to kilka tysięcy złotych. Na szczęście, zwykle jest to jednorazowa inwestycja na dłuższy czas. Wybierając model, trzeba dostosować go do wielkości użytkownika. Jeśli chodzi o parametry techniczne, to najważniejsza jest moc akumulatorów, od której zależy długość ładowania i długość pokonywanego dystansu na jednorazowym naładowaniu. Najprostsze wersje pokonują ok. 15 godzin. Liczy się także moc, która również ma znaczenie dla możliwej do przejechania odległości i od której zależy osiągana prędkość. Tutaj różnice są spore, bo wahają się od 7 do 15km/h. Znaczenie może mieć promień skrętu skutera, od którego zależy zwrotność pojazdu. Im tańsza wersja, tym zwykle mniejszy promień skrętu. Natomiast im większy promień, tym łatwiej jest poruszać się w ciasnych wnętrzach i miejscach o ograniczonej przestrzeni. Warto też zwrócić uwagę na amortyzację i koła skutera. Większe koła są lepiej przystosowane do zróżnicowanej powierzchni, dlatego zaleca się je szczególnie w przypadku planowanego pokonywania dalszych tras. Dobra amortyzacja jest za to konieczna w obszarach pozamiejskich. Dla większego bezpieczeństwa znaczenie będą miały również lusterka i światła, a dla większego komfortu – regulowana kierownica, profilowane siedzisko czy podłokietniki.
Skuter elektryczny a zdrowie seniora
Choć może nawet sam senior nie zauważa tej zależności, to jednak skuter najprawdopodobniej korzystnie wpłynie na jego stan zdrowia. Nie jest bowiem tajemnicą, że w każdym wieku kondycja psychiczna jest znacznie powiązana ze zdrowiem fizycznym. Ta zależność jest szczególnie silna u osób starszych. Możliwość wychodzenia z domu, uczestnictwa w życiu społecznym, większa niezależność i szansa na regularne przebywanie na świeżym powietrzu mogą mieć nieoceniony wpływ na spowolnienie procesu starzenia się organizmu. Dzięki skuterowi senior częściej dotlenia organizm, ma lepszy humor i odczuwa większe zadowolenie z życia. To natomiast niemal zawsze pozytywnie wpływa na jego stan ogólny. Redukuje przy tym ryzyko wystąpienia depresji i pomaga walczyć z poczuciem izolacji.