Szukaj

Sport dla seniorów – jak i co trenować po 65 roku życia

W zdrowym ciele zdrowy duch. Dobra kondycja fizyczna potrafi skutecznie zapobiegać dolegliwościom przychodzącym z wiekiem, w wielu przypadkach może nawet łagodzić objawy chorób przewlekłych. Regularna porcja ruchu wyzwala produkcję hormonów szczęścia i gwarantuje dobre samopoczucie. Ponadto regularne uprawianie sportu wzmacnia układ krążeniowy, mięśnie i poprawia ogólną koordynację. Dlatego tak ważne jest, żeby jak najwcześniej znaleźć dyscyplinę sportu, która będzie Państwu sprawiała przyjemność.

To która dziedzina sportu okaże się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, zależy przede wszystkim od Państwa preferencji osobistych i stanu zdrowia. Osoby aktywne, które uprawiają sport od lat, z reguły znają już swoje możliwości i wiedzą, co sprawia im przyjemność. Odrobinę więcej muszą natrudzić się seniorzy, którzy dopiero na emeryturze znajdują czas na regularne ćwiczenia. Aby znaleźć dyscyplinę odpowiednią dla siebie, powinni oni w pierwszej kolejności postawić sobie następujące pytania:

·      Jakie cele pragnę zrealizować? Czy chcę utrzymać dobrą formę, czy złagodzić pierwsze symptomy choroby lub dolegliwości?

·      Jakie ograniczenia spowodowane przez choroby lub zażywane lekarstwa muszę uwzględnić?

·      Jaka aktywność fizyczna sprawia mi przyjemność?

·      Czy wolę uprawiać sport w grupie, czy raczej samodzielnie dążyć do osiągnięcia swoich celów?

·      Jakie możliwości uprawiania sportu mam do swojej dyspozycji w najbliższej okolicy?

Wskazówka

Proszę pamiętać, żeby na początku swojej przygody ze sportem nie forsować się nadmiernie. Więcej przydatnych wskazówek dotyczących szczegółowego planowania treningów znajdą Państwo w naszym artykule o codziennej aktywności fizycznej seniorów.

Materiał opublikowany we współpracy z Jenpix na Europejski Dzień Seniora