Szukaj

Aqua fitness i aqua jogging – ćwiczenia przyjazne dla stawów

Gimnastyka w wodzie jest dobrym połączeniem treningu siłowego i wytrzymałościowego. Dzięki działaniu prawa wyporu ćwiczący odczuwają zaledwie jedną dziesiątą swego ciężaru. Jednocześnie woda stawia opór, przez co każdy ruch wspaniale wzmacnia mięśnie. Dlatego zajęcia takie jak aqua fitness i aqua jogging w bardzo małym stopniu obciążają stawy, a mimo to szybko poprawiają ogólną sprawność i koordynację. Wszystkie wspomniane powody sprawiają, że te sporty idealnie nadają się dla osób ze schorzeniami kości i stawów.

Na czym polega zatem tajemniczo brzmiący aqua jogging? To nic innego jak „bieg w wodzie”. Oprócz ruchów typowych dla joggingu instruktor poprosi Państwa o wykonywanie prostych ćwiczeń gimnastycznych, wzmacniających mięśnie i poprawiających ukrwienie całego ciała. W ten sposób zajęcia stają się treningiem ogólnorozwojowym, angażującym prawie wszystkie grupy mięśni i stawów. Zazwyczaj ćwiczenia przeprowadzane są w głębokim basenie bez kontaktu z dnem. Ćwiczący mają założony specjalny pas brzuszny lub grzbietowy z pianki, który sprawia, że bez problemu utrzymują się na powierzchni. Dzięki tej dodatkowej sile wyporu truchtanie w wodzie jest łatwiejsze, a seniorzy mogą w pełni skupić się na treningu. Zajęcia z aqua fitnessu przebiegają bardzo podobnie, składają się jednak z nieco innych grup ćwiczeń.

·      Przydadzą się: strój kąpielowy, okulary pływackie, czepek kąpielowy, pas z pianki (zazwyczaj udostępniany na miejscu).

·      Zalety: trening ogólnorozwojowy, bardzo małe obciążenie stawów, poprawa poczucia równowagi.

·      Gdzie szukać ofert: pływalnie, szkółki pływackie, kluby fitness, zakłady fizjoterapii, uniwersytety trzeciego wieku.

·      Zalecenia: dolegliwości kręgosłupa i stawów, potrzeba wzmocnienia układu sercowo-krwionośnego, reumatyzm i osteoporoza.

Materiał opublikowany we współpracy z Jenpix na Europejski Dzień Seniora