Szukaj

Nordic walking dla seniorów – idealny sport wytrzymałościowy

Popularne spacery z kijkami to dyscyplina wytrzymałościowa odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych i stosunkowo łatwa do opanowania. Uprawiając nordic walking maszerują Państwo w umiarkowanym lub szybkim tempie, lekko odpychając się kijkami i tym samym uaktywniając mięśnie ramion i obręcz barkową. Dzięki temu podczas treningu pracują nie tylko Państwa nogi, ale całe ciało. Przechadzki nordic walking są najbardziej efektywne w plenerze. Pozwalają przy tym dotlenić się i cieszyć się kontaktem z naturą. Dla osób mających problemy ze stawami odpowiednie są odcinki płaskie lub z łagodnymi wzniesieniami, ponieważ nie obciążają tak mocno więzadeł i układu kostnego.

Przez wykonywanie złożonych sekwencji ruchów, ćwiczą Państwo koordynację i poprawiają swoją zwinność i gibkość. Obciążenia przy nordic walking są mniejsze niż przy bieganiu, ponieważ kijki stabilizują stawy, zapewniają stałe podparcie i chronią przed wstrząsami. Stąd ta dyscyplina świetnie sprawdzi się u osób, które z różnych powodów muszą oszczędzać stawy. Jak wszystkie sporty wytrzymałościowe, również nordic walking poprawia wydolność serca i układu krążenia oraz pomaga zachować prawidłową masę ciała.

·      Przydadzą się: wygodne buty z twardą podeszwą o grubym bieżniku, kijki do nordic walking o regulowanej długości, wygodny strój sportowy.

·      Zalety: trening ogólnorozwojowy na świeżym powietrzu, małe obciążenie stawów, wzmocnienie układu krwionośnego i oddechowego.

·      Gdzie szukać ofert: kluby biegaczy, kluby fitness, zakłady fizjoterapii, miejskie stowarzyszenia sportowe, ścieżki nordic walking na ogólnodostępnych terenach rekreacyjnych.

·      Zalecenia: artroza, osteoporoza, cukrzyca, schorzenia kręgosłupa (np. zespół Bechterewa).

Wskazówka

Osoby starsze chętnie uprawiają sport w towarzystwie, mimo to zaledwie mały odsetek seniorów decyduje się na członkostwo w klubie sportowym. Warto rozważyć taką formę aktywności, gdyż często znakomicie motywuje ona do wspólnego działania i zaangażowania społecznego.

Materiał opublikowany we współpracy z Jenpix na Europejski Dzień Seniora