Szukaj

Sposoby na łagodzenie oparzeń słonecznych

Sposoby na łagodzenie oparzeń słonecznych

 

Ciepłe dni sprawiają, że chętniej spędzamy czas na zewnątrz podczas spacerów czy opalania. Przebywając na dworze w upalny dzień należy pamiętać o ochronie przed słońcem. Czasem jednak nawet mimo profilaktyki może przytrafić nam się oparzenie słoneczne. Co wtedy robić?

Preparaty z apteki

Aby złagodzić skutki poparzeń słonecznych możemy sięgnąć po preparaty z apteki. Produkty te zawierają w swoim składzie najczęściej aloes, witaminy A i E, allantoinę i aminokwasy. Przed zakupem warto zapytać o poradę farmaceutę, on z pewnością pomoże nam dobrać odpowiedni produkt. Dobrze jest wybierać te kosmetyki, przy których nakładaniu nie trzeba nadmiernie dotykać skóry (żele, pianki, spray), ponieważ sprawia to ból.

Zimna woda

Jednym z najprostszych, ale skutecznych sposobów jest woda. Należy wziąć ręcznik i namoczyć go w zimnej wodzie. Powstały kompres trzeba przyłożyć do poparzonego miejsca. Jeżeli poparzony obszar jest większy można polewać go zimną wodą bezpośrednio ze słuchawki prysznicowej przez kilka minut. Zmniejszy to pieczenie i obrzęk.

Kefir

Bardzo starym i sprawdzonym sposobem są okłady z kefiru, maślanki lub jogurtu. Produkty te można nakładać bezpośrednio na skórę lub zamoczyć w nich jałową gazę i powstały kompres położyć na poparzone miejsce. Po upływie około 20 minut należy zmyć kefir i delikatnie nałożyć lekki krem lub żel regenerujący. Okład z kefiru nie tylko przyniesie ulgę, ale także nawilży skórę.

Ogórek

To niepozorne, zielone warzywo jest bogate w antyoksydanty i witaminę C, przez co odżywia skórę. Aby złagodzić skutki poparzenia należy pokroić ogórka, przyłożyć plasterki w obolałe miejsca i pozostawić na około 30 minut.

Aloes

Aloes jest powszechnie znany ze swoich dobroczynnych nawilżających właściwości i dużej zawartości składników aktywnych. Sok z aloesu zawiera enzymy przyśpieszające regenerację naskórka i aloektynę, która działa przeciwzapalnie. Poparzenia złagodzimy nakładając na skórę schłodzony sok lub miąższ z aloesu. Papkę pozostawiamy na 15 minut.

Należy pamiętać, że powyższe sposoby są skuteczne przy lekkich i średnich poparzeniach. Jeżeli ból i zaczerwienie nie ustępuje przez kilka dni lub pojawiła się wysoka gorączka należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.