Wszyscy mamy nadzieję na rychłe wynalezienie szczepionki przeciwko COVID-19, co mogłoby zażegnać niebezpieczeństwo pojawienia się kolejnej fali pandemii. Specjaliści przekonują, że tej jesieni szczepionka nie będzie dostępna, mimo iż kilka firm biotechnologicznych i farmaceutycznych pracuje nad rozpoczęciem badań klinicznych. Samo opracowanie szczepionki oraz sprawdzenie jej bezpieczeństwa nie wystarczy, bowiem później należy wyprodukować ogromne ilości dawek. Nie wiadomo, jaka będzie cena szczepionki, ani jaki będzie do niej dostęp. Z uwagi na powyższe wątpliwości preparat po przejściu prac badawczych i procedur urzędowych, może zostać oddany do użytku nie wcześniej niż wiosną 2021 roku. Wtedy pojawią się kolejne pytania, a mianowicie: kto powinien mieć pierwszeństwo przy otrzymaniu szczepionki, które kraje należy wesprzeć w pierwszej kolejności.
Kolejnym problemem pojawiającym się w Polsce, są wątpliwości co do zasadności i bezpieczeństwa szczepień ochronnych. Wielu ludzi nie chce poddawać się szczepieniom okresowym, choćby przeciwko grypie, wątpiąc w skuteczność takiej metody zapobiegania chorobom. Należy edukować społeczeństwo i uświadamiać ludziom, że szczepionki nie mogą być podawane, jeśli nie spełniają norm bezpieczeństwa. Polacy w ciągu ostatnich miesięcy zdali sobie sprawę z powagi sytuacji zdrowotnej w kraju i być może przełoży się to na wzrost zaufania do efektów działań naukowców. Szczepionka przeciwko grypie sezonowej
W związku z prawdopodobieństwem pojawienia się drugiej fali zakażeń koronawirusem istotne są szczepienia przeciwko grypie wśród seniorów, a także wśród osób młodszych, ale przewlekle chorych. Wspomniana druga fala zachorowań na COVID-19 może wystąpić jesienią wraz z rozpoczęciem sezonu grypowego. Warto wspomnieć, że poziom wyszczepialności przeciwko grypie jest w naszym kraju bardzo niski, dlatego lekarze pierwszego kontaktu powinni dbać o edukowanie pacjentów i wyjaśnianie wątpliwości. Pamiętajmy, że szczepienia ochronne są od dawna najskuteczniejszym sposobem profilaktyki i to dzięki nim udało się wyeliminować zachorowania na wiele niebezpiecznych niegdyś chorób. Seniorzy powinni pytać lekarzy POZ o możliwość skorzystania z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie, ponieważ niektóre samorządy lokalne finansują zakup wspomnianych preparatów dla osób powyżej 65 roku życia.
Dla kogo powikłania grypy są najgroźniejsze?
W grupie ryzyka oprócz seniorów są osoby cierpiące na cukrzycę, schorzenia układu oddechowego oraz układu sercowo-naczyniowego. Kobiety ciężarne i planujące ciążę powinny pamiętać, że szczepienie chroni także noworodka, który nie może być zaszczepiony przez pierwsze 6 miesięcy życia. Kobiety ciężarne są obarczone dużym ryzykiem ciężkiego przebiegu infekcji układu oddechowego, a wysoka gorączka jest zagrożeniem zarówno dla pacjentki, jak i dla płodu.
Inne szczepienia
Społeczeństwo jest zbyt rzadko informowane przez lekarzy rodzinnych o możliwościach szczepień przeciwko krztuścowi oraz pneumokokom. W przypadku seniorów cierpiących na POChP szczepienie przeciwko pneumokokom może pomóc w zapobieganiu zaostrzeniom choroby podstawowej płuc. Zapalenie płuc wywołane przez wspomniane patogeny może wpłynąć także na pogorszenie stanu zdrowia osób cierpiących na cukrzycę czy schorzenia układu krążenia. Naukowcy zalecają, by każdy człowiek powyżej 50 roku życia został zaszczepiony przeciwko pneumokokom.