Szukaj

Waloryzacja emerytur 2021 – możliwy wzrost świadczeń o 200 zł?

Waloryzacja emerytur 2021 – możliwy wzrost świadczeń o 200 zł

Waloryzacja rent i emerytur ma miejsce każdego roku. Według prognoz kolejna waloryzacja może być najwyższa od dekady. Co to oznacza dla seniorów? O jaką kwotę zmienią się przyszłoroczne świadczenia?

 

Dlaczego emerytury i renty są waloryzowane każdego roku?

Waloryzacja rent i emerytur następuje każdego roku tak, aby świadczenie utrzymało realną wartość rynkową. Ze względu na inflację wzrastają ceny produktów, co oznacza, że przy stałej emeryturze senior każdego roku musiałby ograniczać zakupy.

Waloryzacja i związane z nią zwiększenie świadczeń mają poniekąd zrekompensować wzrost cen produktów na sklepowych półkach. Obliczając waloryzację poza inflacją bierze się pod uwagę także wzrost płac. Świadczenia wyższe o kilkanaście, czy kilkadziesiąt złotych w rzeczywistości więc nie mają dużego znaczenia, ponieważ nie wpływają na realną ilość produktów, jakie można kupić dzięki wyższej emeryturze.

 

Na jakie podwyżki mogą liczyć seniorzy w 2021 roku?

Jedna z najwyższych waloryzacji miała miejsce dziesięć lat temu. Wówczas seniorzy i renciści otrzymali świadczenie wyższe o 4,62%. Na podstawie danych Narodowego Banku Polskiego i prognoz money.pl podobny wzrost czeka seniorów w 2021 roku. Szacuje się, że świadczenia mogą być wyższe o 4,25%, pomimo, iż ze względu na pandemię wcześniejsze założenia sugerowały zwolnienie inflacji i wysokości płac.

Zakładając, że inflacja utrzyma tendencję wzrostową, seniorzy w przyszłym roku mogą otrzymać świadczenie wyższe nawet o blisko 200 zł. Kwota taka dotyczy jednak osób, które otrzymują wysokie emerytury i renty w granicach 5 tysięcy złotych. Przy niskim świadczeniu wzrost może oscylować na poziomie kilkudziesięciu złotych. Gdyby prognozy się potwierdziły, 4,25% oznacza podwyżkę o 42,50 zł przypadające na każdy tysiąc złotych świadczenia. Prawdziwą wartość waloryzacji poznamy jednak dopiero w przyszłym roku.