Szukaj

Terapia odwykowa – czy to już czas? Cechy wskazujące na to, że możesz być alkoholikiem

Terapia odwykowa - czy to już czas Cechy wskazujące na to, że możesz być alkoholikiem

Cienka granica

Jakie jest pierwsze skojarzenie, które przychodzi nam do głowy gdy pomyślimy o alkoholiku? Najczęściej jest to obraz zaniedbanego człowieka z niskich lub patologicznych warstw społecznych, bezrobotnego i wiecznie nietrzeźwego. To jeden z wielu stereotypów na temat alkoholizmu. Choroba ta może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci czy stanu konta. W placówkach, gdzie przeprowadzana jest terapia odwykowa można bowiem spotkać nie tylko ludzi bezrobotnych, ale także lekarzy, prawników czy urzędników zajmujących wysokie stanowiska.

Osoby w początkowej fazie uzależnienia często prowadzą na pozór normalne życie. Mają rodziny, hobby, spełniają się zawodowo. Nikt nie staje się alkoholikiem z dnia na dzień. To zazwyczaj długotrwały proces, który stopniowo wkrada się w naszą codzienność i przejmuje nad nią kontrolę. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że jest nam potrzebna terapia odwykowa.

Okazji do wypicia jest wiele – urodziny, imieniny, rocznica ślubu czy świętowanie narodzin dziecka przyjaciół. Nie ma w tym nic złego, o ile znamy umiar i wiemy, że nie każde wyjście ze znajomymi czy wieczór przed telewizorem musi zakończyć się lampką wina. Problem zaczyna się wtedy, gdy sięgnięcie po alkohol nie jest dla nas wyborem, ale staje się koniecznością. W takim momencie powinniśmy zacząć się zastanawiać czy terapia uzależnień nie jest dla nas.

Po czym poznać osobę uzależnioną od alkoholu?

Najczęściej to otoczenie osoby uzależnionej pierwsze zauważa jej problem, podczas gdy ona sama wypiera się tego. Z tego powodu alkoholizm często nazywany jest chorobą zaprzeczeń. Istnieje kilka sygnałów, które świadczą o tym, że ktoś może być alkoholikiem, a oto niektóre z nich:

  • Spożywanie trunków wysokoprocentowych w ukryciu
  • Zaniedbywanie pracy i codziennych obowiązków
  • Picie dla dodania sobie odwagi
  • Kłamstwa na temat ilości wypitego alkoholu
  • Szukanie wymówek i usprawiedliwień dla spożywania alkoholu
  • Odczuwanie głodu alkoholowego
  • Stopniowo pogłębiające się poczucie osamotnienia i oddalenia od bliskich
  • Traktowanie spożywania alkoholu jako jedynej formy relaksu i ucieczki od stresu

Kiedy zgłosić się na terapię uzależnień?

W leczeniu alkoholizmu czas odgrywa bardzo ważną rolę. Najlepiej zacząć kurację jak najwcześniej. Jeśli przychodzą Ci do głowy myśli, że terapia odwykowa to coś, czego potrzebujesz to najprawdopodobniej właśnie tak jest. Nie warto odwlekać w czasie decyzji o zgłoszeniu się do specjalisty. Złudne bywa również przeświadczenie, że poradzimy sobie z nałogiem sami. Należy pamiętać, że jest to choroba, a nie tylko szkodliwe przyzwyczajenie.

Niszczycielska siła

Alkoholizm to bardzo destrukcyjna choroba, która wpływa negatywnie na  wiele aspektów w życiu. Sieje spustoszenie w organizmie chorego stopniowo wykańczając jego narządy wewnętrzne, prowadzi do załamania kariery zawodowej oraz niszczy więzi rodzinne. Chociaż osobie uzależnionej często wydaje się, że to tylko jej problem to alkoholizm szkodliwie oddziałuje również na jej bliskich.

Jeśli uważasz, że Ty lub ktoś z Twojego otoczenia ma problem z alkoholem nie zwlekaj z decyzją o odwyku.  Terapia uzależnień może być jedynym sposobem na odzyskanie swojego dawnego życia.