Zaburzenia koncentracji i trudności w zapamiętywaniu są wynikiem naturalnego upływu lat? Absolutnie nie. W każdej dekadzie życia mamy ogromny wpływ na stan naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Uznawanie demencji za normę i bagatelizowanie objawów może prowadzić do całkowitego otępienia u seniora, a tym samym zależności od innych.
Głównymi przyczynami demencji są choroba Alzheimera oraz otępienie z ciałami Lewy’ego (złogi białek). Dochodzi wówczas do stopniowego zaniku komórek nerwowych w mózgu. Brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta, czy stresujący tryb życia przyczyniają się do osłabienia sprawności umysłowej. Często zdarza się również, że do demencji dochodzi nagle, po przebyciu udaru niedokrwiennego lub krwotocznego mózgu. Nie zapominajmy jednak, że są to choroby wynikające głównie z nieprawidłowego trybu życia.
Kwasy DHA i EPA – morskie wzmocnienie dla mózgu
Szczególnie korzystnym działaniem na układ nerwowy odznacza się dieta śródziemnomorska. Nietrudno się domyślić, że dieta śródziemnomorska składa się głównie z ryb morskich oraz warzyw i owoców. Seniorzy przestrzegający wysokowartościowej diety rzadko cierpią z powodu demencji, chorób układu krążenia, czy nawet nowotworów.
W rybach morskich, takich jak śledź, makrela, łosoś, czy tuńczyk znajdują się duże ilości kwasów tłuszczowych z grupy omega3, które wykazują działanie hipolipemiczne (zmniejszające stężenie cholesterolu). Należą do nich kwasy dokozaheksaenowy i eikozapentaenowy (DHA i EPA). Poza działaniem regulującym poziom lipidów, kwasy te współuczestniczą w budowie błon komórkowych i struktur tkanki nerwowej, m.in. mózgu. Ryby są źródłem potasu, magnezu i fosforu. Zawierają także duże ilości witamin z grupy B.
Nie bez znaczenia pozostają świeże warzywa i owoce z wysoką zawartością substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Dieta dla seniora z objawami demencji powinna zawierać przede wszystkim rośliny, takie jak:
- siemię lniane, orzechy włoskie, fasole – zawierają kwasy omega3;
- orzechy i migdały – zawierają witaminę E, która jest silnym przeciwutleniaczem, chroni kwasy tłuszczowe stanowiące ok. 60% mózgu przed działaniem wolnych rodników;
- pomarańcze, awokado, soczewica, pełne ziarna, orzechy, rośliny strączkowe – są źródłem witamin z grupy B.