Trzeci wiek w zdrowiu, to projekt Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia.
Projekt skierowany jest do kobiet i mężczyzn, mieszkających na terenie Gdańska, znajdujących się na emeryturze i skierowanych do programu przez lekarzy POZ.
Celem programu jest zwiększenie liczby lat przeżytych przez seniorów w zdrowiu poprzez kształtowanie i utrwalanie u nich zachowań prozdrowotnych.
Działania, jakie będą prowadzone w kierunku realizacji projektu, to między innymi szerzenie wiedzy na temat behawioralnych czynników wpływających na zdrowie człowieka oraz proces starzenia się, zwiększanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie własne i innych oraz motywacji do prowadzenia zdrowego stylu życia. Poza tym badanie czynników ryzyka rozwoju chorób oraz efektywności ich leczenia.
Projekt wymaga zaangażowania lekarzy w identyfikację zaburzeń stanu zdrowa seniorów oraz poprawę zdrowego stylu życia poprzez przekazywanie informacji na temat zachowań służących zdrowiu i eliminowaniu czynników ryzyka powstawania chorób.
W ramach projektu polepszeniu mają ulec relacje lekarz – pacjent. Seniorzy mają być motywowani do aktywności fizycznej służącej utrzymaniu zdrowej kondycji i odpowiedniej masy ciała.
Trzeci wiek w zdrowiu to projekt służący poprawie życia seniorów na terenie Gdańska.
Przedsięwzięcie ma na celu również usprawnienie funkcji społeczno – emocjonalnych i poznawczych u osób z deficytami tych umiejętności. Wszelkie działania będą zmierzały także w kierunku zwiększania poczucia bezpieczeństwa seniorów poprzez przyswajanie procedur i schematów postępowania w stacjach zagrożenia życia i zdrowia. Planowane jest szerzenie wiedzy na temat lokalnej oferty pomocy i programów umożliwiających szeroko rozumianą aktywność osób w wieku poprodukcyjnym. Projekt zakłada prowadzenie badań w zakresie oceny zachowań zdrowotnych czy ryzyka upadków, urazów, złamań, depresji i interakcji ruchowych.
Zostanie stworzony indywidualny Plan Postępowania Prozdrowotnego dla każdego uczestnika programu.
Każdemu seniorowi zostanie przedstawiona lokalna oferta klubów dla seniorów oraz zajęć, warsztatów z zakresu edukacji, sztuki czy aktywności fizycznej.
Program ma na celu wsparcie pracy lekarzy w zakresie promocji zdrowego stylu życia oraz postawy aktywnego starzenia się wśród seniorów .
Przy okazji wiedza lekarzy zostanie wzbogacona o dane z obszaru zachowań zdrowotnych pacjentów, takich jak:
- żywienie,
- aktywność fizyczna,
- status nikotynowy,
- status uzależnień,
- poziom ryzyka złamań na tle osteoporozy,
- kwestię występowania interakcji przyjmowanych leków,
- określenie parametrów pacjenta w kwestii oceny masy ciała, oceny sprawności i wydolności fizycznej.
Organizatorzy projektu liczą na zwiększenie świadomości dotyczącej roli aktywności fizycznej w życiu seniorów oraz wzrost umiejętności dokonywania właściwych wyborów zachowań sprzyjających zdrowiu, jakimi na przykład są decyzje dotyczące żywienia.
W dzisiejszych czasach istotne jest radzenie sobie ze stresem i umiejętność nawiązywania relacji społecznych i na takie efekty działań programu wśród seniorów liczą również jego pomysłodawcy.
Wzrost zaangażowania w działania wolontaryjne będzie dodatkową wartością wynikającą z udziału w projekcie.
Lekarze POZ i lekarze specjaliści kierujący pacjentów do udziału w programie zyskają dzięki niemu, po zakończeniu ich udziału w programie, szczegółowe karty profilu zdrowotnego seniorów.
Partnerami programu są między innymi miasto Gdańsk, Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych, Akademia Wychowania Fizycznego w Gdańsku, Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku, Gdański Uniwersytet Medyczny.
Program Trzeci wiek w zdrowiu prowadzony jest od dnia 16.01.2017 do 21.12.2017
Regulamin projektu dostępny jest na stronie internetowej:
http://opz.gdansk.pl/wp-content/uploads/2016/09/TWZ_regulamin.pdf